Burc yorumlari

 • Ahmet Şık’a Avrupa Parlamentosu daveti

  AP Liberal Grubu, yaptığı açıklamada Ahmet Şık’ın yarın özel bir oturumda AP üyelerini bilgilendireceğini duyurdu. Ahmet Şık’ın avukatı Akın Atalay da, yurt dışı çıkış yasağı ile ilgili açıklama yaptı.

  İki hafta önce Silivri Cezaevi’nden tahliye edilen gazeteci Ahmet Şık, Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından Brüksel’e davet edildi. Şık’ın yarın AP üyelerini bilgilendireceği belirtiliyor. Ahmet Şık’ın avukatı Akın Atalay, “Müvekkilim Şık tahliye edilirken mahkeme, yurt dışı çıkış yasağı gibi herhangi bir adli kontrol tedbir kararını almadı” şeklinde konuştu.

  ABHaber’e göre, AP’ de Türkiye’deki gazetecilere yönelik davaları izlemek için kurulan Ad Hoc Delegasyonu ve AP Liberal Grubu, Ahmet Şık’ı Brüksel’e davet etti. Şık’ın yarın Brüksel’de Ad-Hoc Delegasyonu üyeleriyle bulaşacağı bildirildi.

  Ahmet Şık’ın avukatı da ANKA’ya yaptığı açıklamada da “Müvekkilim tahliye edilirken mahkeme, yurt dışı çıkış yasağı gibi herhangi bir adli kontrol tedbir kararını almadı” dedi.

  -AP LİBERAL GRUBU’NUN AÇIKLAMASI

  AP Liberal Grubunca yapılan açıklamada “Ahmet Şık, Çarşamba günü düzenlenecek özel bir açık oturum sırasında AP üyelerini Türkiye’deki durum konusunda bilgilendirecek. Basın, oturumu izlemeye davetlidir” denildi.

  Şık’ın bir yıl önce tutuklanan 7 gazeteden biri olduğuna dikkat çekilirken bu adımın yaygın bir biçimde “siyasi” olduğu gerekçesiyle kınandığı vurgulanan açıklamada “Sayın Şık, Türkiye içerisindeki insan hakları ihlalleri ve siyasi gelişmelere ilişkin haberleri ile tanınıyor” ifadeleri de kullanıldı.

  Açıklamada ayrıca Türkiye’de halen 100 kadar gazetecinin cezaevinde bulunduğu, bu sayının “dünyanın en yüksek sayılarından biri olduğu” belirtilirken Türk hükümetinin gazetecilerin yazdıklarından dolayı tutuklanmadıklarını söylediği de kaydedildi.

  Bu arada, ABHaber, Ad Hoc Delegasyonu Başkanı Sajjad Karim, Türk gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık, Coşkun Musluk ve Sait Çakır’ın serbest bırakılmasından duyduğu memnuniyeti daha önce yaptığı yazılı açıklamayla dile getirdiğini anımsattı.

  AP Ad-Hoc delegasyonu şu isimlerden oluşuyor: Michael Cashman (İngiliz-Sosyalist), Helene Flautre (Fransız-Yeşil), Sajjad Karim (İngiliz-ECR Grubu), Ria Oomen-Ruijten (Hollandalı-Hıristiyan Demokrat ve Türkiye Raportörü) ve Jaroslaw Walesa (Polonyalı-Hıristiyan Demokrat ). Ancak Walesa’nın bazı nedenlerden dolayı katılamadığı gruba geçici olarak Barbara Matera dahil oldu.

  (ANKA)

  Okunma Sayısı ; 1.223

  Ahmet Şık’a Avrupa Parlamentosu daveti Benzer Yazılar

  Muş’ta polis ekipleri tarafından ikamet, araç ve iş yeri hırsızlığı şüphelisi olarak gözaltına alınan 17 şahıstan 3’ü tutuklandı. Muş’ta
  Manisa’nın Salihli ilçesinde jandarma ekipleri, demiryolu kenarındaki sazlık alan içerisinde ekili vaziyette 83 kök Hint Keneviri bitkisi ele geçirdi. Manisa’nın
  Kayseri İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından uyuşturucu ile mücadele çalışmaları kapsamında yapılan çalışmalar sonucu bir yolcu
  Erzurum’da aşırı tonajlı kamyon, kavşakta hızını alamayınca 3 ton keresteyi yola savurdu. Erzurum’da aşırı tonajlı kamyon, kavşakta
  Genç Kadın, Bu Kareden 1 Ay Sonra, Yine Aynı Kişi Tarafından Bu Kez Kurşunlandı İstanbul Yenibosna’da eski nişanlısından şiddet gördüğü

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Ahmet Şık’a Avrupa Parlamentosu daveti Etiketler