Burc yorumlari

 • Alkolsüz bira ‘alkollü’ yakalandı!

  Yeşilay Başkanı, ‘alkosüz bira’yı merak etti ve birayı bakanlığın labarotuvarında incelemeye götürdü. Tahlil sonuçları bakın ne çıktı..

  Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Muharrem Balcı, alkolsüz olduğu iddia edilen birayı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı bir laboratuvarda tahlil ettirdiklerini belirterek, “Elde ettiğimiz sonuca göre “alkolsüz bira”da yüzde 0.26 alkol bulunmaktadır. Bu rakam her ne kadar “yasal” sınırın altında olsa bile son derece önemlidir” dedi.

  ALKOL ÜRETİCİLERİNİN CAMBAZLIĞI
  Balcı,  “Alkol üreticileri ekonomik çıkarları doğrultusunda pazar paylarını arttırmak ve daha fazla alkol tüketimini sağlayabilmek için gençleri hedef almakta, bu sebeple alkole başlama yaşını düşürmek için çeşitli taktikler üretmektedirler. Bu taktiklerden biri de “alkolsüz bira” aldatmacasıdır. Öncelikle isminin bira olması derhal akıllara alkollü bir içeceği getirmekte ve bunu bilinçaltına işleyerek gençlerin birayı kanıksamalarına neden olmaktadır” diye konuştu.

  İSTEDİKLERİ GİBİ REKLAM YAPIYORLAR
  Balcı, “alkolsüz bira”ların yasal sınırın altında olduğu için her yerde, meşrubatlarla birlikte satılabildiğini belirterek, “Alkolsüz biraların perakende satış yerlerinde alkollü içkilere ayrılmış alanlarda satılma zorunluluğu bulunmamaktadır, hatta bu biralar okul önlerinde bulunan bakkal ve kuruyemiş dükkanlarında, izin almaya gerek olmadan satılabilmektedir. Çocuklarımızı hedef alan alkol üreticisi firmalar, normal bira ambalaj ve ismini kullanarak, normalde giremeyecekleri yerlere girmekte ve istedikleri gibi reklam yapmaktadır” dedi.

  Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2009 yılında Türkiye genelinde 60 ilde 26 bin öğrenci üzerinde yaptığı araştırmaya göre, “son bir ayda en az bir kez alkol kullanan çocukların oranı”nın yüzde 16.5 olduğunu aktaran Balcı, şunları kaydetti: “Bu çocukların yüzde 85’i alkole, bira ile başladıklarını ifade etmişlerdir. Şimdi alkol üreticileri, henüz alkole başlamamış çocuklarımızı hedef almıştır. İnsanlık düşmanı bu üreticiler, görüntüsü, markası, şekli, tadı diğer alkollü biradan farklı olmayan “alkolsüz bira” ile geriye kalan çocuklarımızı alkolle tanıştırmanın, onları alkolik yapmanın, onları avlamanın peşindedir.”

  Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Muharrem Balcı, alkolsüz olduğu iddia edilen birayı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı bir laboratuvarda tahlil ettirdiklerini belirterek, ”Elde ettiğimiz sonuca göre ‘alkolsüz bira’da yüzde 0.26 alkol bulunmaktadır. Bu rakam her ne kadar ‘yasal’ sınırın altında olsa bile son derece önemlidir” dedi. Balcı, ”alkolsüz bira”nın laboratuvar sonuçlarının açıklandığı basın toplantısında yaptığı konuşmada, ”alkolsüz bira”nın alkol üreticilerinin çocuklara kurduğu bir tuzak olduğunu öne sürdü. Son yıllarda Dünya Sağlık Örgütünün başını çektiği, alkole karşı koyma savaşında alkol alışkanlığı artışının dikkat çekici bulunduğunu ifade eden Balcı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  ”Alkol üreticileri ekonomik çıkarları doğrultusunda pazar paylarını arttırmak ve daha fazla alkol tüketimini sağlayabilmek için gençleri hedef almakta, bu sebeple alkole başlama yaşını düşürmek için çeşitli taktikler üretmektedirler. Bu taktiklerden biri de ‘alkolsüz bira’ aldatmacasıdır. Öncelikle isminin bira olması derhal akıllara alkollü bir içeceği getirmekte ve bunu bilinçaltına işleyerek gençlerin birayı kanıksamalarına neden olmaktadır. Peki ‘alkolsüz bira’ gerçekten alkolsüz müdür? Alkolsüz olduğu iddia edilen birayı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı bir laboratuvarda tahlil ettirdik. Elde ettiğimiz sonuca göre ‘alkolsüz bira’da yüzde 0.26 alkol bulunmaktadır. Bu rakam her ne kadar ‘yasal’ sınırın altında olsa bile son derece önemlidir. Çünkü Danıştay 8’inci Dairesi, yüzde 0.24 promil alkollü ticari araç şoförünün ehliyetine el konulmasını onaylamıştır. Ayrıca Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulu, kandaki alkol düzeyinde meydana gelen yüzde 0.20’lik artışın, ölümcül kaza riskini iki kat arttırdığını ortaya koymuştur.”

  Balcı, ”alkolsüz bira”ların yasal sınırın altında olduğu için her yerde, meşrubatlarla birlikte satılabildiğini belirterek, ”Alkolsüz biraların perakende satış yerlerinde alkollü içkilere ayrılmış alanlarda satılma zorunluluğu bulunmamaktadır, hatta bu biralar okul önlerinde bulunan bakkal ve kuruyemiş dükkanlarında, izin almaya gerek olmadan satılabilmektedir. Çocuklarımızı hedef alan alkol üreticisi firmalar, normal bira ambalaj ve ismini kullanarak, normalde giremeyecekleri yerlere girmekte ve istedikleri gibi reklam yapmaktadır” diye konuştu.

  ”Çocuklar alkole bira ile başlıyor”
  Türkiye İstatistik Kurumunun 2009 yılında Türkiye genelinde 60 ilde 26 bin öğrenci üzerinde yaptığı araştırmaya göre, ”son bir ayda en az bir kez alkol kullanan çocukların oranı”nın yüzde 16.5 olduğunu aktaran Balcı, şunları kaydetti: ”Bu çocukların yüzde 85’i alkole, bira ile başladıklarını ifade etmişlerdir. Şimdi alkol üreticileri, henüz alkole başlamamış çocuklarımızı hedef almıştır. İnsanlık düşmanı bu üreticiler, görüntüsü, markası, şekli, tadı diğer alkollü biradan farklı olmayan ‘alkolsüz bira’ ile geriye kalan çocuklarımızı alkolle tanıştırmanın, onları alkolik yapmanın, onları avlamanın peşindedir. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumundan (TAPDK) elde edilen verilere göre, Türkiye’de bira kullanma oranı son 7 yıl içinde 761 milyon litreden 830 milyon litreye çıkmıştır. Yani son 7 yıl içerisinde bira tüketimi yüzde 9 artış göstermiştir. Tüm yetkililere sesleniyoruz, lütfen çocuklarımızı koruyacak düzenlemeleri bir an önce hayata geçirin. ‘Alkolün Zararlı Kullanımını Azaltmaya Yönelik Küresel Stratejisi Belgesi’ni bir an önce imzalayarak daha etkili politikaları hayata geçirin.”

  “AZI DA, ÇOĞU DA HARAM”
  İbn-i Ömer (r.a.) anlatıyor: Resullulah (sav) buyurdular ki: “Sarhoş edici haramdır, çoğu sarhoş eden şeyin azı da haramdır.” (Kütûbî Sitte 6969) Meşrubatlarla birlikte satılıyor. Reklam aracı olarak kullanılıyor.Çocuklar alkole ilk adımı “alkolsüz” denilen bira ile atıyor.Bakkal ve kuruyemişçilerde izne gerek duyulmadan rafa konuluyor.Alkollü ile alkolsüzü arasında marka, şekil ve tad farkı yok. Genç nesiller böylece adımı adım alkole alıştırılıyor.

  Okunma Sayısı ; 1.144

  Alkolsüz bira ‘alkollü’ yakalandı! Benzer Yazılar

  Muş’ta polis ekipleri tarafından ikamet, araç ve iş yeri hırsızlığı şüphelisi olarak gözaltına alınan 17 şahıstan 3’ü tutuklandı. Muş’ta
  Manisa’nın Salihli ilçesinde jandarma ekipleri, demiryolu kenarındaki sazlık alan içerisinde ekili vaziyette 83 kök Hint Keneviri bitkisi ele geçirdi. Manisa’nın
  Kayseri İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından uyuşturucu ile mücadele çalışmaları kapsamında yapılan çalışmalar sonucu bir yolcu
  Erzurum’da aşırı tonajlı kamyon, kavşakta hızını alamayınca 3 ton keresteyi yola savurdu. Erzurum’da aşırı tonajlı kamyon, kavşakta
  Genç Kadın, Bu Kareden 1 Ay Sonra, Yine Aynı Kişi Tarafından Bu Kez Kurşunlandı İstanbul Yenibosna’da eski nişanlısından şiddet gördüğü

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Alkolsüz bira ‘alkollü’ yakalandı! Etiketler