Burc yorumlari

 • Bosna Savaşı sırasındaki şarkıları şimdi dinleniyor

  Mostar Sevdah Reunion isimli müzik grubunun, 1993 yılında Boşnak-Hırvat savaşı sırasında evlerinde kaset üzerine yaptıkları şarkıları dağıtılınca dünyada popüler oldu.

  VİDEO İÇİN TIKLAYIN

  Kısa sürede popüler olan ve yarın Küçükçiftlik Park’ta konser vermeye hazırlanan grup, Neşet Ertaş ve Sezen Aksu ile şarkı söylemek istiyor.

  Mostar Sevdah Reunion, geleneksel Boşnak müziği sevdalinka ile Çingene müziğini birleştiren Bosna-Hersek kökenli bir grup. Birçok kişiye göre ‘tuhaf’ bir iş yapıyorlardı köklere inerek. Onlar da bu durumun farkında olmalılar ki kendilerini Bosna’da bir çeşit yer altı grubu olarak tanımlıyorlardı; ama şimdilerde Balkanlar’ın en iyi müzik gruplarından biri olarak anılıyorlar. Dünyanın dört bir yanında konserler veren müzik grubu, şimdi de İstanbul’da sevenleriyle buluşacak. Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri kapsamında yarın Küçükçiftlik Park’ta konser verecek olan grubun müzik serüveni 1993 yılına dayanıyor. Yani Boşnak-Hırvat savaşının yaşandığı tarihlere. Grup, savaş sırasında evde kaset üzerine yaptıkları kaydı çevrelerine dağıtmışlar ve böylelikle popüler olmaya başlamışlar. Oldukça ilginç olan grubun müzik serüveni MSR ve Sevdah the Bridge that Survived adlı 2 belgesel filme bile konu olmuş. O yıllarda Bosna’nın ne yazık ki kötü haberlerle gündeme geldiğini söyleyen grup, bu algıyı değiştirmek istiyor ve insanların Bosna hakkında güzel fikirlere sahip olmasını arzuluyor. “Bizim pazarımız Bosna değil, dünya.” diyen grup, müziklerinin bütün insanlara hitap etmesini amaçlıyor. 200’ün üzerinde konser verdiklerini ve dünyanın her yerinde harika seyirci kitlesiyle karşılaştıklarını dile getiren Mostar Sevdah Reunion, “İnsanların şarkı sözlerini bilmeden müziğimize eşlik etmelerini görmek her zaman çok keyifli oldu. Müziğin sınırları olmadığını klişe sanıyorduk; ama gerçekten de öyleymiş.” ifadelerini kullanıyorlar.

  Bugüne kadar 8 albüm çıkaran grup, efsane Çingene şarkıcı Şaban Bayramoviç ve Balkanlar’ın caz divası kabul edilen Ljiljana Buttler ile çalışma fırsatı bulmuş. En büyük Romen müziği efsaneleri ile çalışmış olmanın gururunu yaşadıklarını kaydeden grup, Türk müzisyenlerden ise Neşet Ertaş ve Sezen Aksu ile birkaç şarkı yapmak istediklerini dile getiriyorlar. Onlara göre şarkı söylerken ya da çalarken sahte olamazsınız. Yani bu iş için duygu şart. 2002, 2003 ve 2004 yıllarında Davorin müzik ödülünü üst üste 3 yıl kazanarak ayrı bir başarıya da imza atan grup, “Elbette ki Dünya Müziği kategorisinde bir Grammy ya da BBC3 Dünya Müzik Ödülü fena olmazdı; ama müzik duyulmadıkça ödülün bir anlamı yok.” diyor. Müziklerinin genç nesillere ilham olmasını ve Sevdah’ın dünyaca tanınmasına katkıda bulunmasını temenni eden Bosna-Hersekli grup, “Herkesi Mostar şehrimize gelerek gerçek Sevdah’ı aramalarını istiyoruz.” diyor.

   

   

   

   

  ZAMAN

  Okunma Sayısı ; 1.277

  Bosna Savaşı sırasındaki şarkıları şimdi dinleniyor Benzer Yazılar

  Irak’ta mart, 112 sivil, polis ve askerin hayatını kaybetmesiyle 2003’teki Amerikan işgalinden bu yana en az ölümün yaşandığı ay
  Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan Galyun, Arap Birliği Genel Sekreterliğiyle birlikte bir hafta içerisinde BM Güvenlik Konseyi’ne gitme
  Bank Asya 1. Lig’de yapılan maçta Kasımpaşa ile Adanaspor 1-1 berabere kaldı.
  Pakistan’da hükümetin petrol ürünleri ve sıkıştırılmış doğal gaza yaptığı zam tepkiye neden oldu.
  Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te bir benzin istasyonunda yangın sonucu patlama meydana geldi.

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz




  Bosna Savaşı sırasındaki şarkıları şimdi dinleniyor Etiketler