Burc yorumlari

 • Bulgar Başbakan’ın gaz bağlantısı sevinci

  Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Türkiye ile Bulgaristan arasında gaz bağlantısı kurulmasının hayalden gerçeğe dönüştüğünü açıkladı.

  Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Türkiye ile Bulgaristan arasında gaz bağlantısı kurulmasının hayalden gerçeğe dönüştüğünü belirterek, “Bu, ilişkilerimiz için çok büyük bir başarıdır. Mayıs ayından önce bunu bir sonuca bağlamayı umuyoruz” dedi.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmelerinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Borisov, Türkiye’de olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, görüşmelerin çok verimli geçtiğini belirtti.

  Türkiye ile Bulgaristan arasında gaz bağlantısı tesisinin uzun yıllardır konuşulduğunu ancak şimdi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi iradesiyle bunun gerçeğe döndüğünü dile getiren konuk Başbakan, Başbakan Erdoğan’ın bu konuda jest yaptığını bildirdi.

  Borissov, bu konuda önemli olan hususun mayıs ayından önce ortaya siyasi bir irade konulması olduğuna değinerek, Türk tarafından bu bağlantının kısa bir sürede yapılacağı sözünü aldıklarını, başta hayal olan ve sadece hakkında iyi niyet ortaya konulan bu bağlantının artık gerçeğe dönüşeceğini vurguladı. Borissov, “Bu, ilişkilerimiz için çok büyük bir başarıdır. Mayıs ayından önce bunu bir sonuca bağlamayı umuyoruz” dedi.

  Konuk Başbakan, söz konusu bağlantı projesinin Bulgaristan’da Elektrik İdaresi tarafından yürütüleceğini, mali kaynak bulunduğunu, güzergahın da belirlendiğini ifade ederek, Türkiye adına da BOTAŞ’ın devreye girmesinin çalışmaları hızlandıracağını bildirdi.

  Bulgar bir gazetecinin doğalgaz bağlantısı konusunda iki ülke arasında daha önce de çeşitli belgelere imza atıldığını belirterek, bu kez neyin farklı olduğunu sorması üzerine Borisov, daha önce bazı niyetlerin ortaya konduğunu ancak şimdi iki tarafın da ortaya siyasi iradesini koyduğunu bildirdi. Borisov, şunları kaydetti:

  “Ben görüşmeler yapmak için defalarca çeşitli bakanlarımı Türkiye’ye gönderdim, son olarak başbakan yardımcısı gelmişti. Ama bugün Sayın Erdoğan ile el sıkıştık ve siyasi irademizi ortaya koyduk. Bu sistemin kurulması için ilk adımı attık, bundan önce de iyi niyetler beyan edilmişti ama somut adımlar atılmamıştı. Mayıs’tan önce çalışmalar yapılacak ve Bulgaristan olarak bu çalışmalara hazırız.”

  Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Afganistan’daki şehitler için başsağlığı ve taziye dileklerini de iletti.

  Okunma Sayısı ; 1.216

  Bulgar Başbakan’ın gaz bağlantısı sevinci Benzer Yazılar

  Muş’ta polis ekipleri tarafından ikamet, araç ve iş yeri hırsızlığı şüphelisi olarak gözaltına alınan 17 şahıstan 3’ü tutuklandı. Muş’ta
  Manisa’nın Salihli ilçesinde jandarma ekipleri, demiryolu kenarındaki sazlık alan içerisinde ekili vaziyette 83 kök Hint Keneviri bitkisi ele geçirdi. Manisa’nın
  Kayseri İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından uyuşturucu ile mücadele çalışmaları kapsamında yapılan çalışmalar sonucu bir yolcu
  Erzurum’da aşırı tonajlı kamyon, kavşakta hızını alamayınca 3 ton keresteyi yola savurdu. Erzurum’da aşırı tonajlı kamyon, kavşakta
  Genç Kadın, Bu Kareden 1 Ay Sonra, Yine Aynı Kişi Tarafından Bu Kez Kurşunlandı İstanbul Yenibosna’da eski nişanlısından şiddet gördüğü

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Bulgar Başbakan’ın gaz bağlantısı sevinci Etiketler