Burc yorumlari

 • Erdoğan’dan Ahmet Altan’a dava

  Başbakan Erdoğan, Taraf gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan’ın dünkü köşe yazısı nedeniyle 30 bin liralık tazminat davası açtı.

  AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatları Muammer Cemaloğlu ve Burhanettin Sevencan, Taraf gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan’ın ”Alaturkalık” başlığıyla dün kaleme aldığı yazı nedeniyle dava açtı.

  Ahmet Altan’ın yazısında ”Erdoğan’ın şahsiyet haklarına saldırı kastıyla, fevkalade ağır hakaretlerde bulunduğu” kaydedilerek, köşe yazısından alıntılara yer verildi.

  Dilekçede, ”Yazının Erdoğan’ı eleştirmeye değil; aşağılamaya, küçük düşürmeye, cahil, bilgisiz ve ilgisiz olmakla itham etmeye yönelik olduğu” ve yazıdaki değerlendirmelerin ”düşünce açıklaması” olarak kabul edilemeyeceği belirtildi.

  Yazıdaki ifadelerin sağduyu sahibi bir kişinin kabul edeceği sözler olmadığı kaydedilen dilekçede, ”Topluma böyle bir dilin aşılanması basının var oluş nedenlerini zayıflatır, hatta işlevini de etkisizleştirir. Bu nedenledir ki davalı, Basın Kanunu, yerleşik yargısal ve bilimsel içtihatlarca da sabit olduğu üzere dava konusu yayınla, müvekkil davacı asilin kişilik haklarına ve manevi şahsiyetine açıkça bir saldırı gerçekleştirmiştir” denildi.

  Basın özgürlüğü ve eleştiri hakkının hiçbir zaman için uluslararası metinlerle, anayasayla ve yasalarla güvence altına alınan, kişilerin şeref ve haysiyetinin ihlali aracı olarak kullanılamayacağı belirtilen dilekçede, Altan ve Taraf gazetesinden toplam 30 bin lira manevi tazminat talep edildi.

  Okunma Sayısı ; 1.089

  Erdoğan’dan Ahmet Altan’a dava Benzer Yazılar

  Irak’ta mart, 112 sivil, polis ve askerin hayatını kaybetmesiyle 2003’teki Amerikan işgalinden bu yana en az ölümün yaşandığı ay
  Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan Galyun, Arap Birliği Genel Sekreterliğiyle birlikte bir hafta içerisinde BM Güvenlik Konseyi’ne gitme
  Bank Asya 1. Lig’de yapılan maçta Kasımpaşa ile Adanaspor 1-1 berabere kaldı.
  Pakistan’da hükümetin petrol ürünleri ve sıkıştırılmış doğal gaza yaptığı zam tepkiye neden oldu.
  Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te bir benzin istasyonunda yangın sonucu patlama meydana geldi.

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Erdoğan’dan Ahmet Altan’a dava Etiketler