Burc yorumlari

 • Ergün Alman devlerini yatırıma çağırdı

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Mercedes-Benz, Bayer, Bosch, Siemens gibi Alman devlerini yatırıma çağırdı.

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Wolf-Dieter Kurz, Bayer Türk Üst Yöneticisi (CEO) Axel Hamann, Bosch Sanayi ve Ticaret AŞ Genel Müdürü Steven Young, BSH Bosch ve Siemens Ev Aletleri AŞ İcra Kurulu Üyesi Özcan Aydilek, Siemens Ankara Bölge Direktörü Serdar Bozkurt ile bir araya gelerek, Alman firmaların Türkiye’ye daha fazla yatırım yapmalarını istedi.

  Almanya Büyükelçiliği’ndeki toplantıya Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl de katıldı. Burada konuşan Büyükelçi Pohl, Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, Türkiye’nin dünya şampiyonluğuna doğru gittiğini gördüklerini vurguladı. Büyükelçi Pohl, her iki ülke açısından büyük işbirliği alanlarının olduğunun da altını çizdi.

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye-Almanya arasındaki işbirliğini önemsediklerini belirterek, bugün gelinen noktada Türkiye ile Almaya’nın istese de birbirinden kopamayacağını söyledi.

  Almanya’daki yerleşik Türklerin ve Almanya’nın Türkiye’deki yatırımlarının bu sonucu doğurduğuna işaret eden Ergün, yakın bir süre içerisinde 4-5 merkezde bilim ataşeleri atayacaklarını, Avrupa Bölgesi için de Almanya’da bir bilim ataşesinin atanacağını kaydetti.

  Ergün, Türkiye sanayisinin üretim yapısının düşük teknolojiden orta teknolojiye doğru kaydığını belirterek, şimdi ileri teknolojiye geçiş için çalışmalar yapıldığını söyledi. Ergün, ”Türkiye’nin coğrafi konumu ve genç nüfusu yatırımcılar açısından önemli fırsatlar sunmaktadır” dedi.

  Türkiye ekonomisiyle ilgili Alman üst yöneticilere bilgi veren Ergün, hükümet olarak yeni Teşvik Sistemi üzerinde çalıştıklarını, bu ayın sonunda yeni sistemin kamuoyuyla paylaşılabilir hale geleceğini söyledi.

  ”Türkiye önemli yatırım fırsatları sunuyor”

  Ergün, ”Yeni Teşvik Sisteminde Türkiye’de üretilmeyen ürünler ile yüksek teknolojili ürünlerin bölge farkı gözetilmeksizin teşvik edilecek.

  Bu teşvik sistemi, yatırımcılar açısından büyük fırsatlar sunmaktadır. Bu fırsatları şirket merkezlerinize anlatarak, onları Türkiye;ye yatırıma ikna edin. Türkiye;nin gerek işgücü gerekse diğer potansiyelleri yatırımcılar açısından çok cazip” diye konuştu.

  Görüşmeye ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Ergün, şunları kaydetti:

  ”Ankara Alman Büyükelçiliği’ni ziyaretimizde Türkiye’de yerleşik Alman menşeli Mercedes, Bosch, Siemens, Bayer gibi firmaların da hazır bulunduğu bir ortamda, iki ülke açısından önem arz eden başta ekonomi ve bunun da özelinde sanayi olmak üzere farklı konuları istişare etme imkanı bulduk. Yararlı bir istişare oldu.

  Gördük ki, Türkiye ile Almanya birçok açıdan ilişkileri belirli bir derinliğe ulaşmış ve bu ilişkilerin getirdiği bir sonuç olarak da başta sanayi olmak üzere birçok alanda güçlü bir entegrasyona sahip iki ülke.

  Bunu somut bir durumla örneklendirecek olursak; Bugün Bursa’da Alman menşeli bir firma tarafından üretilen dizel enjektörleri Avrupa’daki her iki araçtan birinde, Dünya’daki ise her dört araçtan birinde kullanılmaktadır.

  Yüksek kaliteli ve yüksek teknolojili bu ürünlerin üretimi, her iki ülke açısından da gerçekten başarılı bir durum. Her iki ülkenin kendine ait potansiyelleri bir araya gelince, işte böyle başarılı işler ortaya çıkıyor.”

  Bakan Ergün, Türkiye’nin genç nüfusuyla ve dünya coğrafyasında kavşak denilebilecek bir konumuyla, ulusal ve uluslar arası yatırımcılara önemli fırsatlar sunduğuna işaret ederek, bu ziyarette Alman menşeli firmaların da bu gerçeği gördüklerine tanık olduklarını ifade etti.

  ”Yeni teşvik sistemi ay sonunda açıklanıyor”

  Bu firmaların Türkiye’ye yeni yatırımlar konusunda istekli olduklarını gördüğünü belirten Ergün, ”Bu ay sonunda kamuoyuyla paylaşacağımız Yeni Teşvik Sisteminin de, bu işte bir katalizör görevi göreceğine inanıyorum. Burada bütün küresel firmalara bir çağrıda bulunmak istiyorum.

  Türkiye, en gelişmiş ülkelerin dahi büyük sıkıntılar yaşadığı bir dönemde her geçen gün büyüyen ekonomisiyle, yatırımcılar açısından güven telkin etmekte ve büyük fırsatlar sunmaktadır. Gerek yatırım teşvikleri açısından, gerekse Ar-Ge teşvikleri açısından sunduğumuz bu fırsatları bütün yatırımcıların iyi değerlendirmesi gerekiyor” diye konuştu.

  Okunma Sayısı ; 1.196

  Ergün Alman devlerini yatırıma çağırdı Benzer Yazılar

  Galatasaray Sportif AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dürüst, Fenerbahçe’ye yapılan saldırı nedeniyle flaş bir öneride bulundu. Galatasaray Sportif
  Kayseri Elektrik T.A.Ş’nin sermayesinde bulunan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na ait yüzde 20 oranındaki hissenin özelleştirme
  Polisan Holding AŞ, 19 milyon 750 bin lira tutarında halka açılma yoluyla hisse senedi ihracı için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvuruda
  İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında (İMKB) işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 1,64 değer kazandı.
  İMKB Başkanı İbrahim Turhan ‘İşletmelerimizin halka arza önem vermesi, yatırımcılarımızın finansal okur yazarlık çabalarının artırılması

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Ergün Alman devlerini yatırıma çağırdı Etiketler