Burc yorumlari

 • İklim değişikliği bir ülkeyi taşıtacak!

  Küresel ısınmaya bağlı olarak ortaya çıkan iklim değişikliği 103 bin nüfuslu bir ülkeye ilginç bir karar aldırdı. Ülke halkı yaptıkları plan kapsamında bir başka ülkeye taşınacak.

  Pasifik bölgesinde etkisini gün geçtikçe daha çok hissettiren iklim değişikliği sorunu, yaşadıkları adaları denizden sadece bir metre kadar yukarıda bulunan Kiribati halkını ilginç bir destek planı bulmaya zorladı.

  Büyük Okyanus’ta, ekvator çizgisi üstünde yer alan 103 bin nüfuslu Kirbati Adaları’nda yapılan bakanlar kurulu toplantısında, küresel ısınmaya bağlı olarak ortaya çıkan iklim değişikliği nedeniyle adalarının su altına kalması durumunda Kiribati halkının Fiji’ye taşınması kararı alındı.

  Associated Press haber ajansına konuşan Kiribati Adaları Cumhurbaşkanı Anote Tong, bu hafta içinde toplanan bakanlar kurulunun, Fiji Adaları’nın en büyük adası olan Viti Levu’dan yaklaşık 2428 hektarlık arazi satın alınmasına karar verdiğini söyledi.

  Fiji’de kiliseye bağlı bir kuruluş tarafından 9,6 milyon dolara satılan verimli toprakların kendileri için bir çeşit sigorta olduğunu anlatan Tong, ”Umarım hiçbir zaman topraklarımızdan ayrılmak zorunda kalmayız” diye konuştu.

  Konuya ilişkin açıklamada bulunan Fiji hükümet sözcüsü Sharon Smith Johns, ülkedeki 5-6 kurumun Kiribati’nin planı hakkında etüd çalışması yaptığını ve hükümetin gelecek hafta konuya ilişkin resmi bir açıklama yapacağını duyurdu.

  Nüfusu 850 bin olan Fiji, Kiribati’nin 2253 kilometre batısında yer alıyor.

  Okunma Sayısı ; 1.092

  İklim değişikliği bir ülkeyi taşıtacak! Benzer Yazılar

  Irak’ta mart, 112 sivil, polis ve askerin hayatını kaybetmesiyle 2003’teki Amerikan işgalinden bu yana en az ölümün yaşandığı ay
  Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan Galyun, Arap Birliği Genel Sekreterliğiyle birlikte bir hafta içerisinde BM Güvenlik Konseyi’ne gitme
  Bank Asya 1. Lig’de yapılan maçta Kasımpaşa ile Adanaspor 1-1 berabere kaldı.
  Pakistan’da hükümetin petrol ürünleri ve sıkıştırılmış doğal gaza yaptığı zam tepkiye neden oldu.
  Azerbaycan’ın, İran sınırına yakın bir bölgede İsrail’e hava üssü verdiği haberleri, İran’da “İsrail, Azerbaycan’ı

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  İklim değişikliği bir ülkeyi taşıtacak! Etiketler