Burc yorumlari

 • “Kadına yönelik şiddette dönüm noktası”

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine İlişkin Kanun’un TBMM’de kabul edilmesine ilişkin açıklama yaptı.

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine İlişkin Kanun’un TBMM’de kabul edilmesine ilişkin, ”Dün gece biraz daha rahat uyudum, çünkü bütün partilerin oy birliğiyle şiddetle mücadele yasamızı çıkardık. Artık kadına yönelik şiddetle mücadelede yeni bir dönüm noktasındayız” dedi.

  Türkiye Vodafone Vakfı tarafından ”Teknolojide Kadın Hareketi Projesi”nin tanıtım toplantısı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımıyla Dokuz Eylül Üniversitesi Sabancı Kültür Sarayı’nda yapıldı.

  Bakan Şahin, toplantıda yaptığı konuşmada, dünya tarihine göz atıldığında, bilgi odaklı yönetime önem veren toplumların güçlendiğinin, bilgiden uzaklaşıldığı, teknolojide geri düşüldüğü dönemlerde de düşüş döneminin başladığının görüleceğini söyledi.

  Yaşanan çağın bilgi ve teknoloji çağı olduğuna işaret eden Şahin, bilgi ve teknoloji çağının bütün gücünü kullanmak zorunda olduklarını, bunu yaparken de 74 milyon, kadın erkek, yaşlı genç, engelli engelsiz demeden herkesin bu güce katkı sağlaması gerektiğini, aksi takdirde cumhuriyetin 100. yıl hedeflerine ulaşılamayacağını dile getirdi.

  Şahin, kadınların güçlenmesine yönelik cumhuriyetle birlikte aydınlanma çağının başladığını ancak Mustafa Kemal Atatürk kadına yönelik cumhuriyetin kuruluş döneminde sağladığı kazanımlardan sonra bir arpa boyu yol alınamadığının görüldüğünü dile getirdi.

  Toplumun kalkınması için kadınların da her alanda aktif olması gerektiğini ve bu bilinçle politikalar geliştirdiklerini ifade eden Şahin, şunları kaydetti:

  ”Kadının gücünü kullanmadan hiçbir noktada ilerlememiz mümkün değildir. Kadını birey olarak güçlendireceğiz. Peki bu nasıl olacak? Öncelikle eğitim şart. Birçok sorunun kaynağının eğitimsizlik olduğunu görüyoruz. Kız çocuklarıyla erkek çocuklar arasındaki fırsat eşitliğini sağladık. İlköğretimde bu oran yüzde 98,5. Bunu lise, üniversite için de sağlamalıyız. Üniversitedeki okullaşma oranını yüzde 14’ten 29’a çıktık. Kız çocuklarımızın üniversiteyi bitirip iş hayatına katılana kadarki mekanizmada, hiçbir sorunla karşılaşmayacakları mekanizmaları sağlamak durumundayız.”

  Fatma Şahin, kadınların ekonomik olarak da güçlendirilmesi gerektiğini ve bunun için kadın istihdamını yüzde 35’lere çıkarmaları gerektiğini belirtti.

  Bu noktada kadınlara pozitif ayrımcılık sağlamaları gerektiğini ve bunu 2002 yılından itibaren hayata geçirdiklerini dile getiren Şahin, ”2002 yılında istihdam paketine koyduğumuz pozitif ayrımcılık, yüzde 4 gibi net istihdam artışı sağladı” dedi.

  -Kadına yönelik şiddetin önlenmesi-

  TBMM’de dün kabul edilen Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine İlişkin Kanun’a da değinen Şahin, şunları söyledi:

  ”Dün gece biraz daha rahat uyudum, çünkü bütün partilerin oy birliğiyle şiddetle mücadele yasamızı çıkardık. Artık kadına yönelik şiddetle mücadelede yeni bir dönüm noktasındayız. Biz bakanlık olarak denetleyeceğiz, koordine edeceğiz. Zayıf halkaları denetleyeceğiz ki, sistem sorunsuz çalışsın.

  Bu uzun soluklu bir mücadele. Yasaları, kağıtları değiştirmek kısmen kolay, ama zihinleri değiştirmek, bunu davranış moduna getirmek için azimli olacağız, çalışacağız. Ortak sorunlarımıza ortak çare bulacağız. Kadını erkeği el ele verip güçlü aileler oluşturarak, bu ülkenin geleceğini hep beraber oluşturacağız.”

  -”Kadınlar silahlandırılsın” önerisi-

  Toplantının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Şahin, Katip Çelebi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Alparslan’ın, ”kadınların kendilerini koruyabilmeleri için ruhsatlı silah kullanabilmeleri” yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine, her konuda bireysel görüşler olabileceğini, ancak kendisinin buna kesinlikle karşı olduğunu söyledi.

  Şahin, ”Bizim silahla hiçbir mücadelemiz olamaz. Biz sevgi ve barışla bu işi çözeceğiz. Dayanışma ve kardeşlikle olacak. Şiddet şiddeti doğurur, silah silahı getirir. Böyle bir alanda doğru bir sonuca ulaşmayacağımızı düşünüyorum” dedi.

  Bakanlığının daha önce kadın cinayetleriyle ilgili bazı davalarda müdahillik taleplerinin geri çevrilmesine ilişkin bir soruya da yanıt veren Şahin, yeni kabul edilen Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine İlişkin Kanun ile bu sorunun çözüldüğünü, artık bu tür davalara hakimin takdir hakkına kalmadan bakanlıkça müdahil olabileceklerini kaydetti.

  Okunma Sayısı ; 1.260

  “Kadına yönelik şiddette dönüm noktası” Benzer Yazılar

  Muş’ta polis ekipleri tarafından ikamet, araç ve iş yeri hırsızlığı şüphelisi olarak gözaltına alınan 17 şahıstan 3’ü tutuklandı. Muş’ta
  Manisa’nın Salihli ilçesinde jandarma ekipleri, demiryolu kenarındaki sazlık alan içerisinde ekili vaziyette 83 kök Hint Keneviri bitkisi ele geçirdi. Manisa’nın
  Kayseri İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından uyuşturucu ile mücadele çalışmaları kapsamında yapılan çalışmalar sonucu bir yolcu
  Erzurum’da aşırı tonajlı kamyon, kavşakta hızını alamayınca 3 ton keresteyi yola savurdu. Erzurum’da aşırı tonajlı kamyon, kavşakta
  Genç Kadın, Bu Kareden 1 Ay Sonra, Yine Aynı Kişi Tarafından Bu Kez Kurşunlandı İstanbul Yenibosna’da eski nişanlısından şiddet gördüğü

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  “Kadına yönelik şiddette dönüm noktası” Etiketler