Burc yorumlari

 • Mali’de isyanclar Timbuktu’yu ele ge

  Cuntanın işbaşına geldiği Batı Afrika ülkesi Mali’deki isyancı Tuaregler, ülkenin kuzeydoğusunda hükümetin kontrolündeki son kent olan Timbuktu ve tüm bölgesini ele geçirdiklerini bildirdi.

  Mali’deki isyancı Tuaregler’in en büyük grubu Azavad Ulusal Kurtuluş Hareketi, internet sitesinden yaptığı açıklamada, Timbuktu ve tüm bölgesinde Mali işgaline son verdiklerini belirterek, kentin kontrolü ve yönetiminin kendi ellerinde olduğunu belirtti.

  Kent sakinleri de Mali askerleri kaçtıktan sonra burada mevzilenen hükümet yanlısı bir Arap milis grubuyla pazarlık yaptıklarını ve Timbuktu’yu mermi atmadan ele geçirdiklerini bildirdi.

  Görgü tanıkları, kentin birçok semtinde özellikle kamu binalarının yağmalandığını ifade etti.

  Mali’nin kuzeyi, ocak ayından bu yana birçok kenti ele geçiren laik eğilimli isyancı Tuaregler ve aşırı dinci militanların taarruzu altında bulunuyor.

  Yoksul Batı Afrika ülkesi Mali’deki askerler, Devlet Başkanı Amadou Toumani Toure’nin isyancılar karşısında başarısız olması gerekçesiyle yönetimi ele geçirdiklerini açıklamıştı.

  Okunma Sayısı ; 1.249

  Mali’de isyanclar Timbuktu’yu ele ge Benzer Yazılar

  Irak’ta mart, 112 sivil, polis ve askerin hayatını kaybetmesiyle 2003’teki Amerikan işgalinden bu yana en az ölümün yaşandığı ay
  Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan Galyun, Arap Birliği Genel Sekreterliğiyle birlikte bir hafta içerisinde BM Güvenlik Konseyi’ne gitme
  Bank Asya 1. Lig’de yapılan maçta Kasımpaşa ile Adanaspor 1-1 berabere kaldı.
  Pakistan’da hükümetin petrol ürünleri ve sıkıştırılmış doğal gaza yaptığı zam tepkiye neden oldu.
  Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te bir benzin istasyonunda yangın sonucu patlama meydana geldi.

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Mali’de isyanclar Timbuktu’yu ele ge Etiketler