Burc yorumlari

 • Maliki: Saddam’n cesedi mezarnda kalacak

  Irak Başbakanı Nuri El Maliki, ”Suriye’deki yönetim, güç kullanmakla kesinlikle devrilemez” dedi.

  Maliki, Bağdat’ta düzenlediği basın toplantısında, Suriye’deki Esad yönetiminin güç kullanmakla kesinlikle devrilemeyeceğini, Suriye’deki durumun başka yerlerdeki duruma benzemediğini belirtti.

  Suriye’deki durumun çeşitli çözüm yollarına ihtiyaç duyduğunu ifade eden Maliki, şöyle konuştu:

  ”Uluslararası toplum, BM Güvenlik Konseyi ve büyük ülkeler Suriye’deki durumun başka yerlerdeki duruma benzemediğini dile getirmeye başladı. Suriye yönetimini devirmek için güç kullanımına gelince, Suriye’deki yönetim, güç kullanmakla kesinlikle devrilmez. Yönetimin devrilmesinin 2 yıl süreceğini söylemiştik. Aradan 1 yıl geçti. Yönetim yerinde duruyor ve devrilmeyecek, neden devrilmeyecek, sorun, Suriye yönetimi tutunmaya çalışıyor ve direniyor. Muhaliflerde tutunmaya çalışıyor ve direniyor. Her iki taraf silahlı ve sorun devam edecek. Kan akmaya devam edecek. Biz Arap ve Müslümanlar olarak ateşi söndürmeye çalışmalıyız. Bu sorunu kuşatmamız gerekir. Sorun daha da büyüyebilir ve kötü etkileri olacak.”

  Maliki, Suriye’deki yönetimin devrilmesinden sonra neler olacağını kimsenin düşünmediğini, kendilerinin bunu düşündüğünü, Arap ve Müslüman olmaları hasebiyle bunu düşünmeleri gerektiğini kaydetti.

  Nuri El Maliki, Suriye’deki sorunun büyümesi halinde Irak, Ürdün, Suriye, Lübnan, Türkiye, Filistin ve tüm bölgeye hatta bu sorunun güç kullanılarak çözülmesinden yana olan ülkelere olumsuz yansıyacağını söyledi.

  Irak hükümetinin devrik lider Saddam Hüseyin’in cesedinin bulunduğu mezardan taşımak istediğinin hatırlatılması üzerine Maliki, şunları kaydetti:

  ”Giden başkan dedim ama Irak’a ve Irak halkına yaptıklarından sonra nereye gittiğini söylemedim. Cehennemdeki ya da başka yerdeki yerini belirlemek senin, benim görevim değil ama cesedini mezarından taşımak istemiyoruz. Muhaliflerinin cesetlerini kaybettirmek gibi kendisinde olan saplantı bizde yok. Benim aşiretimden onlarca kişinin akıbeti meçhul. Bütün Iraklılar’da böyle bir görüntü var. Bütün bunlara rağmen mazinin saplantısıyla hareket etmeyeceğiz. Kendisine insan olduğu için saygı gösterip cesedini ailesine teslim ettik. Kendilerine ‘orada gömülmesi konusunda bizim açımızdan sakınca yok’ dedik ama bazıları Saddam’ın mezarını fitne yeri yapmak istiyor. Olduğu yerde gömülü kalacak. Bizim için sorun yok. Saplantımız yok.”

  Maliki, Saddam’ın cesedini teslim alan kişinin bundan korktuğunu belirterek, şöyle konuştu:

  ”Cesedi teslim alan şahıs, ‘Cesetlerinizi teslim aldığınız sırada size davrandığı gibi bize davranacağınızı zannediyordum. Bu şahıs, oransal olarak hesaplarsak Elbu Nasır aşiretinden öldürdükleri Irak’ta öldürdüklerinden daha fazladır. Biz 500 kişiyiz. Bizden 39 kişi öldürdü’ dedi. Biz de kendisine böyle bir şey yapmayacağımızı söyledik. Bu şahıs daha sonra şehit edildi. Saddam’ın öldürdüğü şahıslar akrabaları ve amcalarıydı. Cesedin taşınması yönündeki haberler kesinlikle doğru değil. Mezarın fitnenin çıktığı yere dönüşmesine kesinlikle müsaade etmeyeceğiz.”

  Okunma Sayısı ; 1.324

  Maliki: Saddam’n cesedi mezarnda kalacak Benzer Yazılar

  Irak’ta mart, 112 sivil, polis ve askerin hayatını kaybetmesiyle 2003’teki Amerikan işgalinden bu yana en az ölümün yaşandığı ay
  Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan Galyun, Arap Birliği Genel Sekreterliğiyle birlikte bir hafta içerisinde BM Güvenlik Konseyi’ne gitme
  Bank Asya 1. Lig’de yapılan maçta Kasımpaşa ile Adanaspor 1-1 berabere kaldı.
  Pakistan’da hükümetin petrol ürünleri ve sıkıştırılmış doğal gaza yaptığı zam tepkiye neden oldu.
  Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te bir benzin istasyonunda yangın sonucu patlama meydana geldi.

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Maliki: Saddam’n cesedi mezarnda kalacak Etiketler