Burc yorumlari

 • Salvador Dali 20 Mayıs’a kadar Ankara’da

  Salvador Dali sergisi, Cer Modern Sanatlar Merkezi’nde başkentlilerle buluştu.

  Serginin açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, eşi Gülten Günay, Güzel Sanatlar Genel Müdürü Erol Erdinç, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ve çok sayıda davetli katıldı.

  Serginin açılışını yapan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, burada yaptığı konuşmada, Dali’nin resmin ve sürrealizmin en önemli isimlerinden biri olduğunu söyledi. Ankara’ya ilk defa böyle bir serginin geldiğini belirten Günay, sergiyi tüm başkentlilerin gezmesini istediğini dile getirdi.

  Günay, İstanbul’daki Van Gogh sergisinin eylül ayında Cer Modern’de izlenime açılacağını da ifade ederek, Cer Modern’in, Ankara’nın kültür yaşamında bir simgeye dönüşmesi, vazgeçilmez ve çok bilinen bir mekan olmasını arzu ettiklerini belirtti.

  Ankara’da sanatseverlerin, sanat eğiticilerinin, sanat öğrencilerinin Cer Modern’i yeterince kullanmadığını düşündüğüne değinen Günay, ”Bu izlenimim eğer haksızsa çok sevinirim. Ama umut ediyorum ki önümüzdeki süreçte bu mekanın daha fazla kullanılmasına bu sergiler yardımcı olacaktır” diye konuştu.

  Bir gazetecinin, ”Eserler Fransa ve Rusya’dan geliyor. ‘Bize iade etmedikleri için biz yurt dışına eserlerimizi vermiyoruz’ şeklinde beyanatınız olmuştu. Ne diyeceksiniz?” sorusu üzerine Günay, ”Bunlar resim, plastik sanatı. Piyasada dolaşıyor zaten. Arkeolojik eserlerle bunları karıştırmayalım” dedi.

  Günay, Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde kurulması planlanan müze inşaatının ne durumda olduğunun sorulması üzerine, Ankara Büyükşehir Belediyesi ile protokol imzaladıklarını anımsattı, ancak henüz inşaata başlanmadığını söyledi.

  Alanda eskiden kalma ve olumsuz nitelendirmelere yol açan yapıları kaldırdıktan sonra, Türkiye’nin en büyük müzelerinden birini buraya yapmanın en büyük hayali olduğunu belirten Günay, ”Bu, şimdilik hayalim, ön niyetim. Daha başlamadık. Dileğim, benim görev yaptığım bu dönemde bitmesidir. Ama imkansız olduğunu görüyorum. Hiç olmazsa ben başlarım, Cumhuriyetin 100. yılında Ankara, dünya çapında bir arkeolojik müzeye sahip olur. Biz de bunu gerçekleştirmiş olursak, büyük bir mutluluk sebebi olacaktır” diye konuştu.

  ”İlahi Komedya”, ”Sürrealizmin İzleri” ve ”Galayla Akşam Yemeği” adlı üç ayrı başlıktan oluşan Salvador Dali sergisi, 20 Mayıs’a kadar gezilebilecek.

  Okunma Sayısı ; 1.050

  Salvador Dali 20 Mayıs’a kadar Ankara’da Benzer Yazılar

  Irak’ta mart, 112 sivil, polis ve askerin hayatını kaybetmesiyle 2003’teki Amerikan işgalinden bu yana en az ölümün yaşandığı ay
  Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan Galyun, Arap Birliği Genel Sekreterliğiyle birlikte bir hafta içerisinde BM Güvenlik Konseyi’ne gitme
  Bank Asya 1. Lig’de yapılan maçta Kasımpaşa ile Adanaspor 1-1 berabere kaldı.
  Pakistan’da hükümetin petrol ürünleri ve sıkıştırılmış doğal gaza yaptığı zam tepkiye neden oldu.
  Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te bir benzin istasyonunda yangın sonucu patlama meydana geldi.

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Salvador Dali 20 Mayıs’a kadar Ankara’da Etiketler