Burc yorumlari

 • Türkiye dini özgürlüklerde kara listede

  Amerikan yönetiminin dini özgürlüklerle ilgili yayımladığı yıllık raporda Türkiye, ciddi ihlallerden dolayı özellikle kaygı uyandıran ülkeler arasında sayılıyor.

  Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu tarafından hazırlanan raporda, Türkiye’nin yanısıra Tacikistan, Kuzey Kore, Birmanya, Mısır, Eritre, İran, Irak, Nijerya, Pakistan, Çin, Suudi Arabistan, Sudan, Türkmenistan, Özbekistan ve Vietnam da dini özgürlüklerin kısıtlanmasından dolayı eleştirilen grupta yer alıyor.

  Türkiye’de dini özgürlüklere ”sistematik ve çok baskıcı” kısıtlamalar getirildiği belirtilen rapor Washington Büyükelçisi Namık Tan tarafından reddedildi.

  Namık Tan, ”Önyargısız bir gözle bakılsaydı Türkiye’nin rapordaki yerinin haksız olduğu anlaşılırdı.” dedi.

  Raporda Türkiye, Müslüman olmayan grupların din adamı yetiştirme, eğitim verme ve ibadet yerlerinin sahibi olma gibi haklarını kısıtlamakla suçlanıyor.

  Türkiye Büyükelçisi Namık Tan, Ankara’nın geçen yıl dini azınlıkların vakıf mallarının iadesi yönünde harekete geçtiğini söyleyerek, bu gelişmeye karşın Türkiye’nin kara listeye alınmış olmasını ”hem beklenmedik, hem de haksız bulduğunu” kaydetti.

  16 ülkeden oluşan kara listede Türkiye, tek Nato üyesi Amerikan müttefiki olarak dikkat çekiyor.

  Gözlemciler, bu rapor ile geçen yıl Amerikan Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan Türkiye değerlendirmesinin çelişkili bir tablo çizdiğini düşünüyor.

  Geçen yıl ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Türkiye hükümetini ”dini hoşgörü ortamını iyileştiren ciddi adımlar attığı için” övmüştü.

  Kongre tarafından 1998 yılında kurulan Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu, 2012 raporunda dini özgürlüklerin çiğnenmesine karşı yeterli önlem alınmadığı gerekçesiyle dokuz ülkeyi de ”gözlem altında” tutmayı öneriyor.

  Bu ülkeler ise Afganistan, Belarus, Küba, Hindistan, Endonezya, Loas, Rusya, Somali ve Venezuela olarak sıralanmış.

  Okunma Sayısı ; 1.024

  Türkiye dini özgürlüklerde kara listede Benzer Yazılar

  Muş’ta polis ekipleri tarafından ikamet, araç ve iş yeri hırsızlığı şüphelisi olarak gözaltına alınan 17 şahıstan 3’ü tutuklandı. Muş’ta
  Manisa’nın Salihli ilçesinde jandarma ekipleri, demiryolu kenarındaki sazlık alan içerisinde ekili vaziyette 83 kök Hint Keneviri bitkisi ele geçirdi. Manisa’nın
  Kayseri İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından uyuşturucu ile mücadele çalışmaları kapsamında yapılan çalışmalar sonucu bir yolcu
  Erzurum’da aşırı tonajlı kamyon, kavşakta hızını alamayınca 3 ton keresteyi yola savurdu. Erzurum’da aşırı tonajlı kamyon, kavşakta
  Genç Kadın, Bu Kareden 1 Ay Sonra, Yine Aynı Kişi Tarafından Bu Kez Kurşunlandı İstanbul Yenibosna’da eski nişanlısından şiddet gördüğü

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Türkiye dini özgürlüklerde kara listede Etiketler