Burc yorumlari

 • 31 tonluk altın rezervi bulundu

  Kayseri’nin Develi ilçesinde yapılan çalışmalarda 31 tonluk altın rezervi bulundu. Altının çıkarılması için 2012 yılında sondaj çalışmaları sürdürülecek.

  Develi ilçesi Öksüt köyü ile Zile kasabası arazisi arasında bulunan Pıtıraklı mevkii, Şeben, Çamboğazı, Uzun Güney, Moduga Kalesi bölgesinde yapılan 57 sondaj çalışması sonucunda, Wardell Armstrong International şirketi tarafından yapılan kaynak hesaplamaları dahilinde 2 ayrı lokasyonda yaklaşık 31 ton altın kaynağı bulundu.

  Çalışmalarla ilgili bilgi veren Öksüt Adencilik Genel Müdürü Bahri Yılmaz, Develi ilçesi Öksüt köyü ve Zile kasabası sınırları içerisindeki altın cevherleşmesi ile ilgili olarak Stratex Madencilik şirketi tarafından Ekim 2007 tarihinden 10 Nisan 2008 tarihine kadar jeolojik harita ve kayaçlardan numune alındığını kaydetti.

  2008 yılından itibaren yörede yapılan 1/5000 ve 1/1000 ölçekli jeolojik harita, kaya ve toprak numune alımı şeklinde yürütülen çalışmalarda altın cevherleşmesinin ekonomik olabileceğinin belirlendiğini bildiren Yılmaz, 17 Ağustos 2008 tarihinde sondaj çalışmalarının başlatıldığını, 17 Ağustos 2008’den 11 Mayıs 2009 tarihine kadar toplam 13 adet sondaj ile sahanın büyük bir bölümünde jeofizik etüt yapıldığını belirtti.

  11 Mayıs 2009 tarihinde Stratex Madencilik ile Kanada Orijinli Centerra Gold arasında Öksüt cevherleşmesinin araştırılması ve ekonomik rezerv bulunması halinde işletilmesi amacıyla anlaşma imzalandığını açıklayan Yılmaz, “Yeni gelişmelere bağlı olarak 12 Ekim 2009 tarihinde Öksüt Madencilik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi kurularak Stratex Madencilige ait Öksüt Zile civarındaki 9 ruhsat Öksüt Madenciliğe transfer edilmiştir. Golder Association tarafından Şubat 2011 tarihinde ön çevre çalışmasının 1. bölümü ve 26 Aralık 2011 tarihinde ise ön çevre çalışmasının tamamı bitirilmiştir. Bu çalışma maden arama çalışmaları başladığı andaki çevre durumlarını (flora, fauna, yer altı ve yer üstü suları ve hava kirliliği) kapsamaktadır. Maden sahasında 17 Ağustos 2008 tarihinden 2011 yılı sonuna kadar toplam 57 adet sondaj metre yapılmıştır. Bu sondaj çalışmalarında, Wardell Armstrong International şirketi tarafından yapılan kaynak hesaplamaları sonucu 2 ayrı lokasyonda yaklaşık 31 ton altın kaynağı belirlenmiştir. Belirlenen altın kaynağını geliştirmek için 2012 yılında sondaj çalışmaları devam edecektir” ifadalerini kullandı.

  Okunma Sayısı ; 1.261

  31 tonluk altın rezervi bulundu Benzer Yazılar

  Galatasaray Sportif AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dürüst, Fenerbahçe’ye yapılan saldırı nedeniyle flaş bir öneride bulundu. Galatasaray Sportif
  Kayseri Elektrik T.A.Ş’nin sermayesinde bulunan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na ait yüzde 20 oranındaki hissenin özelleştirme
  Polisan Holding AŞ, 19 milyon 750 bin lira tutarında halka açılma yoluyla hisse senedi ihracı için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvuruda
  İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında (İMKB) işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 1,64 değer kazandı.
  İMKB Başkanı İbrahim Turhan ‘İşletmelerimizin halka arza önem vermesi, yatırımcılarımızın finansal okur yazarlık çabalarının artırılması

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  31 tonluk altın rezervi bulundu Etiketler