Burc yorumlari

 • Akkaya: Sivas’ta yapılanlar insanlık suçudur

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, Sivas olayları davasına ilişkin ”Sivas’ta yapılanlar insanlık suçudur, biz bu davayı unutturmayacağız” dedi.

  Akkaya, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezince, Sivas olayları davasına ilişkin düzenlenen basın toplantısında, bu davada toplumun örgütlü davranması, herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini ifade etti.

  Sivas olayları davasının zaman aşımına uğramaması gerektiğini savunan Akkaya, yapılanların insanlık suçu olduğunu savundu.

  Davanın zaman aşımına uğramaması için bir önerge verdiklerini anlatan Akkaya, ancak bu önergenin reddedildiğini, bu davayı unutturmayacaklarını ve unutulmaması için de ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.

  Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Sekreteri Cemal Şahin ise 2 Temmuz 1993’de 35 kişinin yaşamını yitirdiğini anımsatarak, ”Katliam sonrasında 128 kişi hakkında dava açıldığını, 33 sanığın idam cezasına çarptırıldığını, 12 sanığın yurt dışına kaçtığını” iddia etti.

  Adaletin vazgeçilmez ve herkese gerekli olduğunu vurgulayan Şahin, ”Adalet yerini bulmazsa zulüm yapanlar, haksızlık yapanlar, katiller, caniler, zaman aşımı sayesinde ceza almaktan kurtulurlarsa, bu durum ülkeyi karanlığa sürükleyecektir” şeklinde konuştu.

  Mahkemeyi, insanlık suçu karşısında uluslararası hukuku uygulamaya davet ettiklerini belirten Şahin, insanlık suçu işleyenlerin cezalandırılması için 13 Mart Salı günü saat 09.30’da Ankara Adliyesi önünde buluşacaklarını kaydetti.

  İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan da böyle bir insanlık suçunun zaman aşımına uğramaması için mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti.

  Okunma Sayısı ; 1.105

  Akkaya: Sivas’ta yapılanlar insanlık suçudur Benzer Yazılar

  Muş’ta polis ekipleri tarafından ikamet, araç ve iş yeri hırsızlığı şüphelisi olarak gözaltına alınan 17 şahıstan 3’ü tutuklandı. Muş’ta
  Manisa’nın Salihli ilçesinde jandarma ekipleri, demiryolu kenarındaki sazlık alan içerisinde ekili vaziyette 83 kök Hint Keneviri bitkisi ele geçirdi. Manisa’nın
  Kayseri İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından uyuşturucu ile mücadele çalışmaları kapsamında yapılan çalışmalar sonucu bir yolcu
  Erzurum’da aşırı tonajlı kamyon, kavşakta hızını alamayınca 3 ton keresteyi yola savurdu. Erzurum’da aşırı tonajlı kamyon, kavşakta
  Genç Kadın, Bu Kareden 1 Ay Sonra, Yine Aynı Kişi Tarafından Bu Kez Kurşunlandı İstanbul Yenibosna’da eski nişanlısından şiddet gördüğü

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Akkaya: Sivas’ta yapılanlar insanlık suçudur Etiketler