Burc yorumlari

 • Artan kota CHP’li kadınları sevindirdi

  CHP’nin 26 Şubat’ta gerçekleştirilen 16. Olağanüstü Kurultayı’nda kabul edilen yeni tüzüğüyle artırılan ”kadın kotası”, partinin kadın kollarınca olumlu karşılandı.

  CHP Kadın Kollarınca hazırlanan ”Kadın Bülteni”nin altıncı sayısı yayımlandı. İlk beş sayısı 8, bu ay ise 16 sayfa yayımlanan bültende, en fazla yer alan konu ise 16. Olağanüstü Kurultay’da kabul edilen yeni tüzükle artırılan ”kadın kotası” oldu.

  Kadın Örgütlenmesi ve Kadın Kollarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Birgül Ayman Güler, bültendeki değerlendirmesinde, Kurultay’da, örgüt yapısını ve çalışma ilkelerini belirleyen CHP tüzüğünün değiştiğini, uygulamada sıkıntı yaratan çok sayıda hükmün yanı sıra cinsiyet ve gençlik kotası gibi hak genişletici düzenlemelere gidildiğini ifade etti.

  -”Yakında partide erkekler kota isteyecek”-

  Bültenin, ”Kadın kotasının artışı, erkekleri korkuttu” başlıklı 3. sayfasında, ”yüzde 33 kadın kotasının, partinin erkek üyeleri arasında espri konusu olduğu” belirtiliyor.

  CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel’in ”Yakında partide erkekler kota isteyecek” dediği ifade edilirken,

  Birgül Ayman Güler’in ise ”Tüzükte yüzde 33 cinsiyet kotası olarak geçiyor. Erkekler devrimden memnun. ‘Partide azınlığa düştüğümüzde cinsiyet kotası gibi bizi koruyacak bir madde var’ diyorlar. Milletvekilli seçimlerinde 26 adaydan 8’i kadın olacak. Yerel yönetim seçimlerinde kadının cesaretlendirilmesi amacıyla eğitim vereceğiz” şeklindeki sözleri yer alıyor.

  Sayfada Balıkesir, İzmir, Manisa ve Osmaniye il kadın kollarının kotayla ilgili düzenledikleri toplantılar ve görüşleri de belirtiliyor.

  -Kadınlar siyasette daha fazla yer alsın çağrısı-

  Bültende, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Deniz Pınar Atılgan da ”Her düzlemde yüzde 33 kadın” başlığı altında görüşlerini açıklıyor ve kadınlara siyasette daha fazla yer almaları konusunda da çağrıda bulunuyor.

  CHP’nin 16. Olağanüstü Kurultayı’nda kabul edilen ve 1 Mart’ta yürürlüğe giren yeni tüzüğünde, milletvekili genel seçimlerinde merkez yoklaması yoluyla belirlenecek adayların tespitinde ve parti organları üyeliklerinde, kongre ve kurultay delegesi seçimlerinde en az yüzde 33 cinsiyet kotası uygulanması kararlaştırılmıştı.

  Yeni tüzüğe göre, milletvekili genel seçimlerinde merkez yoklaması yoluyla belirlenecek adayların tespitinde ve parti organları üyeliklerinde, kongre ve kurultay delegesi seçimlerinde ise yüzde 10 gençlik kotası uygulanacak.

  Okunma Sayısı ; 1.277

  Artan kota CHP’li kadınları sevindirdi Benzer Yazılar

  Muş’ta polis ekipleri tarafından ikamet, araç ve iş yeri hırsızlığı şüphelisi olarak gözaltına alınan 17 şahıstan 3’ü tutuklandı. Muş’ta
  Manisa’nın Salihli ilçesinde jandarma ekipleri, demiryolu kenarındaki sazlık alan içerisinde ekili vaziyette 83 kök Hint Keneviri bitkisi ele geçirdi. Manisa’nın
  Kayseri İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından uyuşturucu ile mücadele çalışmaları kapsamında yapılan çalışmalar sonucu bir yolcu
  Erzurum’da aşırı tonajlı kamyon, kavşakta hızını alamayınca 3 ton keresteyi yola savurdu. Erzurum’da aşırı tonajlı kamyon, kavşakta
  Genç Kadın, Bu Kareden 1 Ay Sonra, Yine Aynı Kişi Tarafından Bu Kez Kurşunlandı İstanbul Yenibosna’da eski nişanlısından şiddet gördüğü

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Artan kota CHP’li kadınları sevindirdi Etiketler