Burc yorumlari

 • Bağış: Bu tren Türkiye’nin sembolü olacak

  Avrupa Birliği Bakanı Egemen bağış, Irmak-Karabük-Zonguldak demiryolu hattı ile Köseköy-Gebze demiryolu inşaatı temel atma töreninde konuştu.

  Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ”Türkiye, küresel adalet treninde lokomotif bir ülke olarak, usta bir makinistin, sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kontrolünde yoluna güvenle devam ediyor” dedi.

  Bağış, Irmak-Karabük-Zonguldak demiryolu hattı rehabilitasyon projesi ikili anlaşma imza töreni ve Köseköy-Gebze demiryolu inşaatı temel atma töreninde yaptığı konuşmada, buradan kalkacak trenin aynı zamanda Türkiye’nin yüksek hızlı kalkınmasının sembolü olacağını belirtti.

  Bugün AB tarihinin, AB üyesi ülkelerin dışındaki en yüksek miktarda finansmanını içeren bir projenin temelinin atıldığını ifade eden Bağış, bazı muhalif siyasilerin Türkiye’nin AB sürecinin durduğunu iddia ettiğini, oysa burada vatandaşın hayatını etkileyecek projelerden birinin temelinin atıldığını vurguladı.

  ”Marmaray Projesi”nin, Türkiye’nin başkentiyle ”Medeniyetler Başkenti”nin buluşmasında çok önemli bir noktaya gelinmesini sağlayacağını ifade eden Bağış, şunları kaydetti:

  ”Bu proje gösteriyor ki, Türkiye artık doğudaki üretim merkeziyle AB arasında önemli bir geçiş koridoru olmuştur. Bu proje, 7 düvele dünyada barışın, kalkınmanın, istikrarın raylarının Türkiye’den geçtiğini gösteriyor. Türkiye, küresel adalet treninde lokomotif bir ülke olarak, usta bir makinistin, sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kontrolünde yoluna güvenle devam ediyor. Türkiye’yi yıllarca vagon siyasetine hapseden, Türkiye’ye vagonları layık gören zihniyetin temsilcileri ‘Eskişehir’e hızlı trenle gitmeyiz’ demişlerdi. Onlar Türkiye’nin demokrasi ve kalkınma trenini çoktan kaçırdıkları için, bugün burada değil, başka heveslerle, başka yerlerde başkentin trafiğini kilitlemeye çalışıyorlar.”

  Egemen Bağış, gündelik siyasi kaygılarla koşanları, Türkiye’nin hızlı treninin, hızlı demokrasisinin, hızlı kalkınmasının raylarına davet ettiklerini belirterek, ”İnşallah Türkiye, dört dörtlük eğitim sistemiyle de gelecek nesillerin çok daha çağdaş, modern, AB standartlarında olmasını sağlayacaktır” dedi.

  -TCDD Genel Müdürü Karaman-

  TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman da temeli atılan 56 kilometrelik Köseköy-Gebze hattı ile sözleşmesi imzalanan 415 kilometrelik Irmak-Karabük-Zonguldak hattının finansmanlarının yüzde 85’inin AB katılım öncesi hibeleriyle sağlandığını belirtti.

  Her 2 projenin de AB’nin üyesi dışındaki ülkelerde tek kalemde finanse ettiği en büyük bütçeli ulaştırma projeleri olduğuna işaret eden Karaman, toplam yatırım maliyeti 5 milyar 185 milyon lira olan Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin ilk etabı olan Ankara-Eskişehir YHT yolunun, 13 Mart 2009 tarihinde işletmeye açıldığını, Eskişehir-İstanbul etabında ise çalışmaların süratle devam ettiğini hatırlattı.

  Projenin en zorlu etabının Köseköy-Gebze hattı olduğunu ifade eden Karaman, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ”İstanbul-İzmit arası tamamen şehirleşmiş olduğundan istimlak zorlukları nedeniyle alternatif güzergah oluşturamadık. 122 yıl önce yapılan mevcut hattı sökerek, zemine yeni bir platform oluşturarak mevcut yolun güzergahına YHT hattı yapmaya karar verdik. Hattın 30 aylık yapım süresini 24 ayda tamamlanacak şekilde planladık. Hat üzerinde bulunan 9 tünel, 10 köprü ve 122 menfezin tadilatlarının yanı sıra 28 yeni menfez ve 2 adet alt geçit inşa edilecek olup, hemzemin geçit yer almayacaktır. Yapım kapsamında yaklaşık 1 milyon 800 bin metreküp kazı ve 1 milyon 100 bin metreküp dolgu gerçekleştirilecektir. En son teknolojiyle Avrupa standartlarında elektrifikasyon, sinyalizasyon ve haberleşme sistemleri kurulacaktır. Bu kesimin toplam maliyeti 146 milyon 825 bin avro olup, maliyetin yüzde 85’i olan 124 milyon 802 bin avro IPA fonlarıyla karşılanmaktadır.”

  Okunma Sayısı ; 1.223

  Bağış: Bu tren Türkiye’nin sembolü olacak Benzer Yazılar

  Muş’ta polis ekipleri tarafından ikamet, araç ve iş yeri hırsızlığı şüphelisi olarak gözaltına alınan 17 şahıstan 3’ü tutuklandı. Muş’ta
  Manisa’nın Salihli ilçesinde jandarma ekipleri, demiryolu kenarındaki sazlık alan içerisinde ekili vaziyette 83 kök Hint Keneviri bitkisi ele geçirdi. Manisa’nın
  Kayseri İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından uyuşturucu ile mücadele çalışmaları kapsamında yapılan çalışmalar sonucu bir yolcu
  Erzurum’da aşırı tonajlı kamyon, kavşakta hızını alamayınca 3 ton keresteyi yola savurdu. Erzurum’da aşırı tonajlı kamyon, kavşakta
  Genç Kadın, Bu Kareden 1 Ay Sonra, Yine Aynı Kişi Tarafından Bu Kez Kurşunlandı İstanbul Yenibosna’da eski nişanlısından şiddet gördüğü

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Bağış: Bu tren Türkiye’nin sembolü olacak Etiketler