Burc yorumlari

 • Bankalar 1 trilyon dolar silecek

  Küresel bankacılık sisteminde fon bulma maliyetinin artması ve öz sermayenin artırılmasına yönelik baskılar, bankaları 1 trilyon dolar küçülmeye zorluyor.

  Küresel bankacılık sisteminde fon bulma maliyetinin artması ve öz sermayenin artırılmasına yönelik baskılar, yatırım bankalarının bilançolarını 1 trilyon dolar küçülmeye zorluyor.

  Financial Times gazetesinin haberinde, ABD’li banka Morgan Stanley’nin bir araştırmasına göre, dünya genelindeki yatırım bankaları önümüzdeki iki yılda bilançolarını yüzde 7 daraltacağı belirtildi.

  Morgan Stanley’nin finansal danışmanlık şirketi Oliver Wyman ile ortak hazırladığı rapora göre, bankalar risk altında bulunan varlıklarını da yüzde 15 azaltacak.

  Bununla birlikte bankaların, ödemeleri azaltıp, çalışanlarını çıkararak ve artık önemli olmadığı düşünülen alanlardaki yatırımları kısarak maliyetlerini 10- 12 milyar dolar azaltacak.

  Morgan Stanley analistlerinden Huw van Steenis, “Yatırım bankaları için karar verme zamanı geldi” dedi.

  İŞTEN ÇIKARMALAR DA OLACAK

  Yayınlanan raporda ayrıca geçen yıl kapasitelerini yüzde 7 azalttıkları ve önümüzdeki iki yılda bu oranı yüzde 10’a çıkaracaklarının da altı çizildi. 

  Bankalar halihazırda, düzenleyici baskılar ve euro bölgesinde devam eden borç krizi nedeniyle geçen altı ayda, çalışanlarını çıkarıp, varlık satarak ve birimlerini kapatarak yoğun bir maliyet azaltma sürecine girdi. 

  Bunun en güzel örneklerinden biri de İngiltere’nin en büyük kamu bankası Royal Bank of Scotland, yatırım bankacılığı birimindeki 70 milyar sterlinlik riskli varlığını bilançosundan sildi. 

  BİRİMLERİNİ KÜÇÜLTÜYORLAR

  İsviçreli banka UBS de bazı alanlardan çıkarak yatırım bankacılığı birimini küçültüyor. 

  Oliver Wyman’ın ortağı Ted Moynihan, yatırım bankalarında görülen küçülme, küresel bankacılık sisteminde yüzde 15’lik bir oranın el değiştirmesine neden olacağını söyledi. 

  Moynihan, “Finansal firmalar, özellikle önem vermeleri gereken, rekabetçi avantaj elde edebileceklerini ve pazar paylarını artırabilecekleri alanları seçiyor” dedi.

  Okunma Sayısı ; 1.185

  Bankalar 1 trilyon dolar silecek Benzer Yazılar

  Galatasaray Sportif AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dürüst, Fenerbahçe’ye yapılan saldırı nedeniyle flaş bir öneride bulundu. Galatasaray Sportif
  Kayseri Elektrik T.A.Ş’nin sermayesinde bulunan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na ait yüzde 20 oranındaki hissenin özelleştirme
  Polisan Holding AŞ, 19 milyon 750 bin lira tutarında halka açılma yoluyla hisse senedi ihracı için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvuruda
  İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında (İMKB) işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 1,64 değer kazandı.
  İMKB Başkanı İbrahim Turhan ‘İşletmelerimizin halka arza önem vermesi, yatırımcılarımızın finansal okur yazarlık çabalarının artırılması

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Bankalar 1 trilyon dolar silecek Etiketler