Burc yorumlari

 • BDP, MHP ve CHP’nin önerilerine ret

  TBMM Genel Kurulu’nda, BDP, MHP ve CHP’nin grup önerileri kabul edilmedi.
  Genel Kurul’da Nevruz olayları tartışıldı, BDP’li Kaplan “Anladığınız dilden’ dedi.

   Genel Kurul’da ilk olarak, BDP’nin, ”Nevruz kutlamalarında güvenlik güçlerinin orantısız güç kullanması” ile ilgili araştırma önergesinin bugün görüşülmesi için verdiği grup önerisi ele alındı.

  AK Parti Kırıkkale Milletvekili Oğuz Kağan Köksal, öneri üzerinde grubu adına yaptığı konuşmada, izinsiz Nevruz kutlamalarının altında başka bir şeyler aramak gerektiğini söyledi. Köksal, ”Molotof kokteylleri, patlayıcı maddeler bulundu bunların arkasında. Amaç, sokakları kana bulamak, devlet otoritesine karşı gelmek. Bunun neresi barış, neresi kardeşlik” diye konuştu.

  Olayların yaşandığı illerde polisin izinsiz yürüyüşlere müdahale ettiğine dikkati çeken Köksal, şöyle devam etti:

  ”İstanbul’da televizyonlara yansıyanları gördünüz. Sokakta sökülüp atılan taşlar, tahrip olan pencereler, camlar. Esnafın suçu neydi? Böyle bir kardeşlik, kutlama olur mu? Televizyonların yayın araçları Diyarbakır’da alev alev yanıyordu. Acaba Nevruz ateşi miydi o? Sokakların nasıl kan gölüne dönüştüğünü siz de biz de biliyoruz. Biz kimsenin burnu kanamasın istiyoruz.

  Ahmet Türk’e atılan yumruğu kim yaparsa yapsın, bu tür olayları tasvip etmemiz mümkün değildir. Samsun’da da kendisine yumruk atıldı. Hemen suçluyu yakalattık ve mahkemenin huzuruna çıkardık. Kimse bunu istismar etmesin. Nazlı bayrağımızı gönderden kimse indiremeyecek. Türk polis teşkilatı, mazlumların sığındığı liman, kanun tanımazların da korkulu rüyası olmaya devam edecektir.”

  -”Fenerbahçe taraftarından ne istediniz?”-

  BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, ”sataşma” gerekçesiyle söz alarak, herkesin, önceden izin almadan ”silahsız ve saldırısız” kutlama hakkına anayasal olarak sahip olduğunu öne sürdü.

  ”İdris Naim Şahin ve Oğuz Kağan Köksal, Osman Güneş… Hepsi Cizre Kaymakamı idi” ifadesini kullanan Kaplan, ”Cizre’de yediğiniz ekmek gözünüze, dizinize dursun. Yazıklar olsun size. Cizre’de zırhlılar, silahlar… Gazze değil, Cizre. Siz böyle yaparsanız karşınızda sakin olacak güç göremeyeceksiniz. Sizin anladığınız dil neyse o dilden konuşmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

  CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise izinsiz Nevruz kutlamalarına ilişkin, ”Bayramı yasaklayarak ülkeyi başka bir kopuş sürecine sürüklediniz” iddiasında bulundu.

  AK Parti milletvekillerine, ”Milletvekilleriniz Doğu Anadolu’ya, Güneydoğu’ya gidiyor ama halkla kopuklar” diye seslenen Tanrıkulu, şöyle devam etti:

  ”Halkın nasıl bir duygusal kopuş yaşadığının farkında değiller. Yasaklarla sonuç alınamaz, yeni güvenlik konseptiyle başarı elde edemezsiniz. Herkesi dövüyorsunuz. Hadi Nevruz kutlamasıydı falan Fenerbahçe taraftarından ne istediniz? Onları da dövdünüz. Ahmet Türk’ün o yumrukla gözü morardı ama Türkiye’de demokrasi morardı aslında.”

  Konuşmaların ardından yapılan oylamada, BDP’nin grup önerisi kabul edilmedi.

  Genel Kurul’da, MHP’nin, ”Şehit yakınları ve gazilerin sorunlarının tespit edilerek alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla” verilen önergenin bugün gündeme alınmasına ilişkin grup önerisi ile CHP’nin, ”Soruşturma güvenliğinin ne durumda olduğunun araştırılması amacıyla” verilen önergenin” bugün gündeme alınmasına ilişkin grup önerisi de görüşüldü.

  Yapılan oylamaların ardından her iki öneri de kabul edilmedi.

  Okunma Sayısı ; 1.237

  BDP, MHP ve CHP’nin önerilerine ret Benzer Yazılar

  Irak’ta mart, 112 sivil, polis ve askerin hayatını kaybetmesiyle 2003’teki Amerikan işgalinden bu yana en az ölümün yaşandığı ay
  Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan Galyun, Arap Birliği Genel Sekreterliğiyle birlikte bir hafta içerisinde BM Güvenlik Konseyi’ne gitme
  Bank Asya 1. Lig’de yapılan maçta Kasımpaşa ile Adanaspor 1-1 berabere kaldı.
  Pakistan’da hükümetin petrol ürünleri ve sıkıştırılmış doğal gaza yaptığı zam tepkiye neden oldu.
  Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te bir benzin istasyonunda yangın sonucu patlama meydana geldi.

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  BDP, MHP ve CHP’nin önerilerine ret Etiketler