Burc yorumlari

 • Boko Haram’dan rehine infazları iddiasına cevap

  Nijerya’da aşırı dinci Boko Haram örgütü, İtalyan ve İngiliz rehinelerin kaçırılması eylemine karıştığı iddialarını yalanladı.

  Boko Haram sözcüsü, gazetecilere telefonda yaptığı açıklamada, kaçırma eyleminin arkasında olmadıklarını belirtti.

  Adının ”Abul Kaka” olduğunu belirten sözcü, ”Biz asla kaçırma eylemlerine karışmıyoruz. bu, bizim tarzımız değil, asla fidye istemiyoruz” diyerek, suçlamaların ”gülünç” olduğunu ifade etti.

  Sözcü, Nijerya hükümetinin iddiaları araştırması ve rehin alma eylemine gerçekten karışanları bulması gerektiğini belirterek, ”Beceriksizliklerini saklamak için bizden yararlanmamalılardı” diye konuştu.

  Nijerya Devlet Başkanı Goodluck Jonathan, İtalyan ve İngiliz rehinelerin Boko Haram örgütüne bağlı militanlar tarafından öldürüldüklerini ve faillerin yakalandığını açıklamıştı.

  Jonathan, Boko Haram militanları tarafından Sokoto eyaletinde iki rehinenin öldürülmesini kınadığını belirterek, kanlı eylemin tüm faillerinin güvenlik güçleri tarafından düzenlenen operasyonda yakalandığını söylemişti.

  Nijerya’da son dönemde saldırı ve suikastlerini artıran Boko Haram örgütü Mayıs 2011’deki kaçırma eyleminden dolayı ilk kez sorumlu tutulmuştu.

  İngiltere Başbakanı David Cameron, Nijerya’da rehin alınan bir İngiliz ile bir İtalyan’ın öldürüldüğünü açıklamış, Chris McManus ve Franco Lamolinara’yı rehin alanların, internet üzerinden bu kişileri öldüreceği tehdidinde bulunması üzerine Nijeryalı ve İngiliz güvenlik güçlerinin kurtarma operasyonu düzenlediğini belirtmişti.

  Okunma Sayısı ; 1.171

  Boko Haram’dan rehine infazları iddiasına cevap Benzer Yazılar

  Irak’ta mart, 112 sivil, polis ve askerin hayatını kaybetmesiyle 2003’teki Amerikan işgalinden bu yana en az ölümün yaşandığı ay
  Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan Galyun, Arap Birliği Genel Sekreterliğiyle birlikte bir hafta içerisinde BM Güvenlik Konseyi’ne gitme
  Bank Asya 1. Lig’de yapılan maçta Kasımpaşa ile Adanaspor 1-1 berabere kaldı.
  Pakistan’da hükümetin petrol ürünleri ve sıkıştırılmış doğal gaza yaptığı zam tepkiye neden oldu.
  Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te bir benzin istasyonunda yangın sonucu patlama meydana geldi.

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Boko Haram’dan rehine infazları iddiasına cevap Etiketler