Burc yorumlari

 • Brüksel’de camiye saldırı protesto edildi

  Brüksel’in Anderlecht semtinde 13 Mart’ta Şii camisine yönelik kundaklama saldırısı, bin kişilik bir grup tarafından protesto edildi.

  Fransa, Hollanda ve İngiltere’den de katılımlarla Anderlecht Belediyesi’nin önünde toplanan Şiiler, geniş güvenlik tedbirleri altında ve dualar eşliğinde Brüksel Adliyesi’nin önüne kadar yürüdü.

  Kundaklanan camide çıkan yangını söndürmek isterken dumandan zehirlenerek hayatını kaybeden İmam Abdullah Dadou’nun (46) resmini taşıyan protestocular, adalet isteklerini haykırdılar.

  Yürüyüşe Anderlecht Belediye Başkanı Vincent Van Goidsenhoven, İran, Irak ve Lübnan konsolosluklarından temsilciler ve Avrupa’daki Şii örgütlerinin yöneticileri katıldı.

  Bu arada Rida Camisi’ne yönelik kundaklama saldırısının ardından cemaat tarafından etkisiz hale getirilerek polise teslim edilen Fas asıllı zanlının terör suçundan yargılanacağı bildirildi.

  Federal savcılık sözcüsü Leen Nuyts, bir meskeni işgal ederek kundaklamak ve ölüme sebebiyet vermekten tutuklanan zanlının savcıya verdiği ifadeye dayanılarak terörizm suçlamasının da getirildiğini söyledi.

  Zanlının avukatı Nathalie Ginot ise basına yaptığı açıklamada, müvekkilinin ”camiye Suriye’de yaşanan saldırılar nedeniyle Şiilere sorumluluklarını hatırlatmak için gittiğini fakat imamın ölümüne sebebiyet verdiği için üzgün olduğunu” ifade etti.

  Okunma Sayısı ; 1.224

  Brüksel’de camiye saldırı protesto edildi Benzer Yazılar

  Irak’ta mart, 112 sivil, polis ve askerin hayatını kaybetmesiyle 2003’teki Amerikan işgalinden bu yana en az ölümün yaşandığı ay
  Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan Galyun, Arap Birliği Genel Sekreterliğiyle birlikte bir hafta içerisinde BM Güvenlik Konseyi’ne gitme
  Bank Asya 1. Lig’de yapılan maçta Kasımpaşa ile Adanaspor 1-1 berabere kaldı.
  Pakistan’da hükümetin petrol ürünleri ve sıkıştırılmış doğal gaza yaptığı zam tepkiye neden oldu.
  Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te bir benzin istasyonunda yangın sonucu patlama meydana geldi.

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Brüksel’de camiye saldırı protesto edildi Etiketler