Burc yorumlari

 • FT: Hakem olarak Erdoğan

  Türkiye’de şike sorunu ile ilgili son gelişmeler, özellikle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yıllık UEFA Kongresi’ndeki çıkışı dünya medyasının dikkatini de çekti.

  Financial Times gazetesi, “Futbol Skandalı: Hakem olarak Erdoğan” başlığını kullandığı haberinde yaşanan mücadelenin “Türkiye’nin güçlü Başbakan’ı futbolu firavunlarla karşı karşıya getiriyor gibi göründüğü” diye yazdı.

  Financial Times gazetesi, “şike skandalı” konusunda milyorlarca izleyici ve milyarlarca euroluk reklamının söz konusu olduğu bir mücadelenin yaşandığını ve bu mücadelenin “Türkiye’nin güçlü Başbakanın, futbolu firavunlarla karşı karşıya getirilmiş gibi göründüğü” yorumunu yaptı.

  Türkiye’de iddia edilen “şike skandalı”na lig şampiyonu Fenerbahçe dahil 8 kulübün adının karıştığını, 93 kişinin yargılandığını kaydeden gazete, geçen hafta UEFA Genel Sekreteri Gianni İnfantino’nun, Türk Fulbol Federasyonu’nu, “hızla doğru ve uygun yaptırımları” uygulamaya çağırırken bol kanıt olduğunu söylediğine de dikkat çekti.

  Ancak TFF’nın söz konusu kulüplere karşın yurt içinde herhangi bir önlem almadığı, sadece Fenerbahçe’nin UEFA ligindeki yerini kaybettiği vurgulanan haberde, bazı Türk futbol taraftarının, Federasyon’un adım atmaması halinde buna kızan bir UEFA’nın kendi önlemlerini alarak belki Türk kulüplerini Avrupa maçlarına katılmaktan men etmesinden korktukları da belirtildi.

  -“İÇERİYE ÜLKENİN EN GÜÇLÜ ADAMI GİRİYOR”-

  FT, her iki durumda taraftarlar kızdırılırken Türkiye’nin reklam, tv ve kablo şirketleri için kar etmeye yönelik en önemli fırsatlarının bazılarını kaybetmesine neden olacağına işaret ettikten sonra şunları yazdı:

  “İçeriye, Fenerbahçe taraftarı ve büyük bir farkla ülkenin en güçlü adamı olan Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan giriyor. Üçünçü seçimi kazandıktan sonra ve çok geniş bir halk desteğine sahip Erdoğan, büyük kamu kararlarının çoğunun merkezindedir. Son günlerde UEFA Başkanı Michel Platini ve Türk federasyonun yeni Başkanı Yıldırım Demirören ile yaptığı toplantılar, Başbakanın bu konuda da ne kadar önemli olduğunun işaretidir.”

  İngiliz gazetesi, Erdoğan’ın Perşembe günü İstanbul’daki yıllık UEFA Kongresi’nde yaptığı konuşmada kulüpler değil şahışların cezalandırılması çağrısında bulunduğuna dikkat çekti. Erdoğan’ın gençliğinde futbol oynadığını da anımsatan gazete, Erdoğan’ın konuşmasında sarfettiği “futbol endüstrisinin, futbol ticaretinin, reklamın, paranın, finansmanın, spor ruhununa zarar vermesinin önlenmesi gerektiği” yönündeki uyarılarına da yer verdi. Gazete, haberine şu ifadeleri ile son verdi:

  “Konuşmasının ardından büyük üç İstanbul kulübü Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray hisselerinin hepsi yükseldi. Bu yine Erdoğan’ın etkisinin bir ölçüsüdür. Ancak Başbakan, UEFA’nın argümanlarına karşı çıkarak onu ikna edecek mi? Bahisler yüksek, özellikle çünkü Türkiye, 2020 Avrupa Şampiyonaları’nın peşinde.”

  Okunma Sayısı ; 1.070

  FT: Hakem olarak Erdoğan Benzer Yazılar

  Irak’ta mart, 112 sivil, polis ve askerin hayatını kaybetmesiyle 2003’teki Amerikan işgalinden bu yana en az ölümün yaşandığı ay
  Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan Galyun, Arap Birliği Genel Sekreterliğiyle birlikte bir hafta içerisinde BM Güvenlik Konseyi’ne gitme
  Bank Asya 1. Lig’de yapılan maçta Kasımpaşa ile Adanaspor 1-1 berabere kaldı.
  Pakistan’da hükümetin petrol ürünleri ve sıkıştırılmış doğal gaza yaptığı zam tepkiye neden oldu.
  Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te bir benzin istasyonunda yangın sonucu patlama meydana geldi.

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  FT: Hakem olarak Erdoğan Etiketler