Burc yorumlari

 • FT: Türkiye’nin döviz istikrarına ihtiyacı var

  Financial Times gazetesi, Türk lirasının halen 2008 yılındaki ticaret ağırlıklı değerinin yüzde 70’sinin altında bulunduğuna dikkat çekerek Türkiye’nin döviz istikrarına ihtiyacı olacağını savundu.

  “Döviz savaşları”nın yeniden gündemde olduğu, rekabetçi devalüasyonların tartışıldığı belirtilirken, Türk lirasının 2008 yılındaki ticaret ağırlıklı değerinin yüzde 70’inin altında bulunduğuna dikkat çekilerek sonunda Türkiye’nin döviz istikrarına ihtiyacı olacağı yorumları yapılıyor.

  Ekonomi gazetesi Financial Times, Brezilya’nın “rekabetçi devalüasyonlar” ile ilgili tartışmaları yeniden gündeme getirdiğini belirtti. Brezilya’nın para biriminin bu yıl yüzde 8 oranında yükselmesinden sonra keskin bir devalüasyon yaşadığını kaydeden gazete “Türkiye, o kadar belirgin olmasa da benzer bir eğilim gördü” diye yazdı.

  2008-2012 döneminde ticaret ağırlıklı devalüasyonları gören ülktelerin arasında Rusya, Güney Kore ve Türkiye’nin de yer aldığına işaret eden gazete, “Türk lirası halen 2008 yılındaki ticaret ağırlıklı değerinin yüzde 70’inin altında” dedi. Gazete şöyle devam etti:

  “Cari açığı dikkate alınırsa bu durum Türkiye için uygun çünkü ithal malları daha pahalanarak tüketicilerin yerel ürünlere yönelmesi için baskı oluşturuyor. Ancak yatırımcılar sermaye getirecekse eğer Türkiye’nin sonunda döviz istikrarına ihtiyacı olacak.”

  (ANKA)

  Okunma Sayısı ; 1.192

  FT: Türkiye’nin döviz istikrarına ihtiyacı var Benzer Yazılar

  Galatasaray Sportif AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dürüst, Fenerbahçe’ye yapılan saldırı nedeniyle flaş bir öneride bulundu. Galatasaray Sportif
  Kayseri Elektrik T.A.Ş’nin sermayesinde bulunan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na ait yüzde 20 oranındaki hissenin özelleştirme
  Polisan Holding AŞ, 19 milyon 750 bin lira tutarında halka açılma yoluyla hisse senedi ihracı için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvuruda
  İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında (İMKB) işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 1,64 değer kazandı.
  İMKB Başkanı İbrahim Turhan ‘İşletmelerimizin halka arza önem vermesi, yatırımcılarımızın finansal okur yazarlık çabalarının artırılması

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  FT: Türkiye’nin döviz istikrarına ihtiyacı var Etiketler