Burc yorumlari

 • Irak’tan İran ve Türkiye’ye müdahale uyarısı

  Türkiye’nin K.Irak’ta Bağdat’taki merkezi hükümetten daha fazla gücünün olduğu iddia edilirken Irak hükümetinin Türkiye ve İran elçilerini çağırarak ‘içişlerimize karışmayın’ mesajı verildiği iddia edildi.

  Irak hükümetinin, Türkiye ve İran arasındaki rekabetin, Bağdat hükümetini istikrarsızlaştıran mezhebi gerginlikleri artırmakla tehdit ettiği öne sürülürken Türkiye’nin, Kuzey Irak’ta Bağdat’daki merkezi hükümetinden daha fazla gücünün olduğu da iddia edildi.

  ABD’nin çok satan gazetesi Wall Street Journal, Arap Birliği zirvesinin, Irak’ın “Arap Baharı” ayaklanmalarının patlak vermesinden bu yana ev sahipliğini yaptığı ilk büyük toplantı olduğunu belirterek, Irak hükümetinin Arap ülkelerine kur yapmak için koordine bir çaba içerisinde olduğunu öne sürdü.

  Irak hükümetinin zirveyi, hem Irak’ı Arap dünyasına yakınlaştırmak hem de “ABD’nin ülkedeki askeri misyonunun Aralık’ta sona ermesi ile oluşan boşluğu doldurmak için iki güçlü komşusu İran ve Türkiye arasında yoğunlaşan rekabeti hafifletmek için kullanmaya kararlı olduğunu” savunan gazete, şöyle devam etti:

  “Başbakan Nuri El Maliki’nin hükümeti, Türkiye ve İran’ın büyüyen güçlerinin, hükümetini istikrarsızlaştıran mezhebi gerginlikleri artırtmayı tehdit etmesinden ve bazı İraklı illerin Bağdat’taki merkezi hükümetten daha büyük özerkliği aramaya cesaretlendirmesinden korkuyor.”

  -ZEBARİ’YE GÖRE TÜRKİYE VE İRAN IRAK’TAKİ BOŞLUĞU DOLDURMAK İÇİN “YARIŞIYOR”-

  Bu bağlamla gazete, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari’nin değerlendirmelerine de yer verdi. Gazeteye göre Zebari şunları söyledi:

  “Bu zirve, bu bölgesel güçlerin karşısında ayaklarımız üstünde durma konumuzu kuvvetlerecek. Bunlar, (İran ve Türkiye) temsili, güçlü, ulusal birlik hükümetin yokluğunda Irak’daki boşluğu doldurmak için birbiriyle yarışan en güçlü komşulardır.”

  WSJ de, El Maliki hükümetini kastederek “Türkiye’nin, Kürtlerin hakim olduğu, Irak’ın yarı özerk kuzeyi üzerindeki etkisi konusunda derin kuşkuları var. Orada Türkiye, İraklı merkez hükümetten daha güçlü” yorumunu yaptı.

  -HOŞYAR ZEBARİ: “IRAN VE TÜRKİYE BÜYÜKELÇİLERİNİ ÇAĞIRDIK”-

  Irak merkezi hükümetinin Türkiye’nin Irak’ın iç işlerine karşıtığı iddialarına da yer verildiği haberde “Sayın Zebari, bu yıl İran ve Türkiye’nin büyükelçilerinin, kendilerinin ve liderlerinin Irak’ın iç işlerine ilişkin yorumlarda bulunmaktan kaçınmaları talep etmek üzere (Dışişleri Bakanlığına) çağrıldıklarını söyledi” de denildi.

  (ANKA)

  Okunma Sayısı ; 1.135

  Irak’tan İran ve Türkiye’ye müdahale uyarısı Benzer Yazılar

  Irak’ta mart, 112 sivil, polis ve askerin hayatını kaybetmesiyle 2003’teki Amerikan işgalinden bu yana en az ölümün yaşandığı ay
  Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan Galyun, Arap Birliği Genel Sekreterliğiyle birlikte bir hafta içerisinde BM Güvenlik Konseyi’ne gitme
  Bank Asya 1. Lig’de yapılan maçta Kasımpaşa ile Adanaspor 1-1 berabere kaldı.
  Pakistan’da hükümetin petrol ürünleri ve sıkıştırılmış doğal gaza yaptığı zam tepkiye neden oldu.
  Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te bir benzin istasyonunda yangın sonucu patlama meydana geldi.

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Irak’tan İran ve Türkiye’ye müdahale uyarısı Etiketler