Burc yorumlari

 • ran’n Erdoan-Ahmedinejad zirvesi yorumu

  İran Cumhurbaşkanlığı’ndan bugün gerçekleşen Erdoğan – Ahmedinejad görüşmesine ilişkin yapılan açıklamada Türkiye’nin, İran’ın nükleer programını desteklemeye devam edeceği belirtildi.

   Açıklamada “Türkiye hükümeti ve halkı, İran İslam Cumhuriyeti’nin nükleer konumunu her zaman desteklemiştir ve gelecekte de aynı politikayı sıkı bir şekilde izleyecektir” denildi. Açıklamada Ahmedinejad’ın görüşmede Başbakan Erdoğan’a da bu “açık ve dürüst” duruşundan dolayı teşekkür ettiği belirtildi.

  Açıklamada ayrıca Erdoğan-Ahmedinejad görüşmesinde ekonomik ve ticari ilişkilerin yanı sıra iki ülke arasındaki enerji ticaretinin de geliştirilmesinin görüşüldüğü belirtildi. Ahmedinejad görüşmede iki ülke arasındaki dostane ilişkileri hatırlatarak siyaset, ekonomi ve kültürel alanlarda ilişkilerin derinleştirilmesi ve iki ülke arasındaki ticaretin pokie online artırılmasının önemine değindi.

  Ahmedinejad, hem Türk hem de İranlı yetkililerin, özellikle petrol ve enerji alanında olmak üzere iki ülke arasında ticaretin gelişmesini engelleyen faktörleri birbirleriyle görüşerek bu konuda işbirliği yapmaları gerektiğine değindi. İran Cumhurbaşkanı ayrıca Türkiye’nin, Tahran yönetiminin nükleer programı konusundaki duruşunu överken, “İran ve Türkiye’nin birçok uluslararası konuda aynı yerde durduklarını” vurguladı

  Bu yüzden Türkiye ve İran’ın ortak düşmanları olduğunu belirten Ahmedinejad, bu yüzden kendilerini yıkmaya yönelik girişimlere karşı ihtiyatlı olunması gerektiğini ifade etti.

  Başbakan Erdoğan’ın ise görüşmede Nevruz Bayramı’ndan dolayı Ahmedinejad’ı kutladığı ve iki ülke arasında her alandaki ilişkilerin geliştirilmesi çağrısında bulunduğu aktarıldı.

  Okunma Sayısı ; 1.141

  ran’n Erdoan-Ahmedinejad zirvesi yorumu Benzer Yazılar

  Irak’ta mart, 112 sivil, polis ve askerin hayatını kaybetmesiyle 2003’teki Amerikan işgalinden bu yana en az ölümün yaşandığı ay
  Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan Galyun, Arap Birliği Genel Sekreterliğiyle birlikte bir hafta içerisinde BM Güvenlik Konseyi’ne gitme
  Bank Asya 1. Lig’de yapılan maçta Kasımpaşa ile Adanaspor 1-1 berabere kaldı.
  Pakistan’da hükümetin petrol ürünleri ve sıkıştırılmış doğal gaza yaptığı zam tepkiye neden oldu.
  Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te bir benzin istasyonunda yangın sonucu patlama meydana geldi.

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  ran’n Erdoan-Ahmedinejad zirvesi yorumu Etiketler