Burc yorumlari

 • Kaddafi’nin istihbarat şefi yakalandı

  Eski Libya lideri Muammer Kaddafi’nin istihbarat şefi Abdullah Senussi’nin Moritanya’da yakalandığı bildirildi.

  Aynı zamanda Kaddafi’nin bacanağı olan ve Kaddafi’nin en güvendiği kişilerden biri diye tanımlanan 63 yaşındaki Senussi’nin, Nouakchott havaalanında gözaltına alındığı belirtildi.

  Libya hükümeti de Abdullah Senussi’nin gözaltına alındığını doğruladı ve Senussi’nin kendilerine iade edilmesini istedi.

  Fransa’dan yapılan açıklamada, tutuklamanın Fransız ve Moritanya yetkililerinin ortak operasyonuyla gerçekleştiği kaydedildi; Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy de, Senussi’nin Fransa’ya iade edilmesini isteyeceklerini bildirdi.

  Senussi, 1989 yılında Fransız UTA yolcu uçağının bombalanması olayında oynadığı rol nedeniyle, 1999’da, Fransa’da, gıyabında ömür boyu hapse mahkum edilmişti. Fransız uçağı Batı Afrika ülkesi Nijer üzerinde havaya uçurulmuş ve 170 yolcu ölmüştü.

  Senussi, Kaddafi’nin devrilmesi ve öldürülmesinden sonra Libya’dan kaçmıştı. Eski istihbarat şefi, insanlığa karşı işlediği suçlarla bağlantılı olarak Uluslararası Ceza Mahkemesi’nce aranıyordu.

  Ebu Selim cezaevi

  Moritanya güvenlik yetkilileri, Senussi’nin sahte Mali pasaportuyla Fas’ın Casablanca kentinden gelen uçakla Nouakchott havaalanına indiği sırada yakalandığını belirtti.

  Moritanya Uluslararası Ceza Mahkemesi tüzüğünü imzalamamış olduğu için, gözaltına alınan Abdullah Senussi’ye ne yapılacağı şimdilik belirsiz.

  BBC muhabiri Sebastian Usher, Abdullah Senussi’nin Kaddafi yönetiminin içyüzü hakkında en ayrıntılı bilgilere sahip kişi olduğuna işaret ediyor.

  “Kasap” adı takılan Senussi, Kaddafi yönetiminin hala firarda olan en önemli isimlerinden biriydi.

  Abdullah Senussi, 1980 ve 1990’larda yönetim içindeki muhaliflerin temizlenmesinden ve 1996 yılında Trablus’daki Ebu Selim cezaevinde 1200 siyasi tutuklunun öldürülmesinden sorumlu tutuluyordu.

  Senussi, geçen yılki ayaklanma sırasında fazla öne çıkmamıştı ancak 2011 Şubat’ında Bingazi’de başlayan isyanın bastırılması çabalarında önemli rol oynadığı düşünülüyor.

  BBC

  Okunma Sayısı ; 1.082

  Kaddafi’nin istihbarat şefi yakalandı Benzer Yazılar

  Irak’ta mart, 112 sivil, polis ve askerin hayatını kaybetmesiyle 2003’teki Amerikan işgalinden bu yana en az ölümün yaşandığı ay
  Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan Galyun, Arap Birliği Genel Sekreterliğiyle birlikte bir hafta içerisinde BM Güvenlik Konseyi’ne gitme
  Bank Asya 1. Lig’de yapılan maçta Kasımpaşa ile Adanaspor 1-1 berabere kaldı.
  Pakistan’da hükümetin petrol ürünleri ve sıkıştırılmış doğal gaza yaptığı zam tepkiye neden oldu.
  Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te bir benzin istasyonunda yangın sonucu patlama meydana geldi.

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Kaddafi’nin istihbarat şefi yakalandı Etiketler