Burc yorumlari

 • Kanadalılar işçiler yüzünden perişan oldu

  Aldıkları grev kararı hükümet tarafından iptal edilen Kanada Havayolları Air Canada çalışanlarının eylemi, binlerce Kanadalıyı perişan etti.

  Toronto, Montreal, Halifax, Edmonton, Calgary, Fredericton ve Ottawa ile irili ufaklı birçok havaalanında bagaj görevlilerinin çalışmamaları yüzünden yüzlerce uçuş ya iptal edildi ya da gecikmeli yapıldı.

  Grev kararını iptal ettiren Kanada Federal Çalışma Bakanı Lisa Raitt, Perşembe akşamı uçuş için Toronto Uluslararası Havaalanı’na geldiğinde, işçiler tarafından protesto edildi. Bunun üzerine duruma müdahale eden Air Canada yöneticileri, 3 işçiye 72 saat işten uzaklaştırma cezası verdi. Karar, bu sabah misilleme ateşini körükledi ve haberin yayıldığı tüm Kanada havaalanlarında eylem başladı.

  Toronto Uluslararası Havaalanı’nda yüzlerce yolcu, zaman zaman bagaj görevlileri ile tartışırken, havaalanı polisi 10 kadar eylemciyi gözaltına aldı. Eylem nedeniyle iptal edilen 68 uçuşun, domino etkisi ile başka uçuşları da etkilediği belirtilirken, sorunun dış merkezlerden Washington başta olmak üzere birçok noktadaki uçuşları aksattığı haber veriliyor.

  Air Canada çalışanlarının eylemleri, daha önceki protestolar nedeniyle işlerinden olan 37 işçinin işlerine iade edileceği ve kimsenin işten atılmayacağı garantisi verilmesi üzerine öğleye doğru sona erdi.

  Çalışma Bakanlığından yapılan açıklamada, eylemcilere kişi başı 1000 ve sendikaya da 100 bin dolar para cezası verilebileceği kaydedildi.

  Air Canada ile sendika arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlanmış ve çalışanlar grev kararı almışlardı. Bunun üzerine Kanada Federal Çalışma Bakanı Lisa Raitt, Bill-33 numaralı yasayı parlamentodan geçirerek, grevi iptal etmişti.

  Okunma Sayısı ; 1.242

  Kanadalılar işçiler yüzünden perişan oldu Benzer Yazılar

  Irak’ta mart, 112 sivil, polis ve askerin hayatını kaybetmesiyle 2003’teki Amerikan işgalinden bu yana en az ölümün yaşandığı ay
  Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan Galyun, Arap Birliği Genel Sekreterliğiyle birlikte bir hafta içerisinde BM Güvenlik Konseyi’ne gitme
  Bank Asya 1. Lig’de yapılan maçta Kasımpaşa ile Adanaspor 1-1 berabere kaldı.
  Pakistan’da hükümetin petrol ürünleri ve sıkıştırılmış doğal gaza yaptığı zam tepkiye neden oldu.
  Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te bir benzin istasyonunda yangın sonucu patlama meydana geldi.

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Kanadalılar işçiler yüzünden perişan oldu Etiketler