Burc yorumlari

 • Kılıçdaroğlu’nun Anayasa’da uzlaşı endişesi

  CHP lideri Kılıçdaroğlu, Avrupa Birliği üyesi ülkelerde görev yapan gazetecilere Anayasa yazım aşamasında uzlaşı aranacağı konusundaki endişelerini anlattı.

   CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Avrupa Birliği üyesi ülkelerde görev yapan gazetecilerle Ankara’da öğle yemeğinde bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, gazetecilerin başta AB-Türkiye ilişkileri olmak üzere güncel konularla ilgili pek çok sorusunu yanıtladı.

  Edinilen bilgiye göre, gazeteciler Kılıçdaroğlu’na “muhalefetin AB’ye bakışını” sorarken, Kılıçdaroğlu “Biz AB’yi bir çağdaşlaşma projesi olarak görüyoruz, verdiğimiz önem bu nokta etrafında oluşuyor” dedi. Kılıçdaroğlu AB üyesi ülkelerin gazetecilerine Ankara Anlaşması’nın CHP döneminde imzalandığını hatırlatırken, “O zamandan beri AB konusunda istekliyiz ve bu isteğimizde samimiyiz. Çünkü Türkiye’nin çağdaşlaşması gerektiğini düşünüyoruz ve AB bu bakımdan bizim için önem taşıyor” dedi.

  “AB’nin Türkiye’ye karşı tutumunu nasıl gördüğünün” sorulması üzerine ise CHP Lideri, “AB, çok yakın zamana kadar Türkiye’deki demokratik yönelimi doğru değerlenmiyordu. 2010’daki referandumla Anayasa’da yapılan değişlikleri reform olarak ve demokratikleşme yolunda atılmış adımlar olarak değerlendirdi. Biz o zaman da söylüyorduk, sonra da haklı çıktık; bu değişiklikler Türkiye’nin bugün gerilemesine yol açan temeli oluşturdu. AB, şu an biraz daha yakından ilgileniyor bu durumlarla ancak başından itibaren Türkiye’de geçerli olması gereken demokrasinin, Avrupa’nın kendisi için uygun demokrasiyle aynı olmasına özen göstermesi gerekiyor” yanıtını verdi.

  -“TEREDDÜTLERİMİZ VAR”

  Toplantıda yeni Anayasa çalışmaları da gündeme gelirken Kılıçdaroğlu, “Biz Anayasa çalışmalarına katılıyoruz, bir uyum komisyonu var ve biz uyum komisyonun çalışmalarına katılıyoruz. Ancak, Anayasa’nın başarılı bir Anayasa olması için, beklenilenleri verebilmesi için sadece Anayasa’nın yapılması yeterli değil. O Anayasa’nın yapılması konusunda uzlaşı nasıl olacak, bilemiyoruz” diye konuştu. Kılıçdaroğlu eğitimde 4+4+4 yasa teklifinin görüşülmesi sürecinde yaşananlara değinirken, şöyle devam etti:

  “İktidarın 4+4+4’deki davranışı, bir uzlaşı aranmadığını çok açık şeklide ortaya koyuyor. Anayasa yazım aşamasına geldiği zaman bir uzlaşı aranacak mı, bu konuda tereddütlerimiz var. Bunu göreceğiz, ama eğitimde ortaya çıkan iyi bir işaret değil. Yeni Anayasa çalışmalarında, sadece Anayasa değil, uygulama yasalarının da ele alınması gerekiyor. Anayasa’da ‘basın özgürlüğü’ diye bir hüküm var, bu yeni Anayasa’da geçecek, ancak Türkiye’de basın özgür değil. Basın özgürlüğünün kısıtlanmasına yol açabilen uygulama yasaları var. Yargı bağımsızlığı da aynı şekilde yeni Anayasa’ya da konacaktır ama yargı bağımsızlığını teminat altına alacak uygulamaları yapmazsanız, Adalet Bakanı HSYK’nın başında olursa bu olmaz. Biz uygulama yasalarını da ele alınmasını istemiştik ama AKP bu konulara girmedi.”

  Kılıçdaroğlu, gazetecilere CHP’nin eğitimde 4+4+4 modeline neden karşı olduğunu belirtirken, 8 yıllık eğitimi de detaylı olarak anlattı. Kılıçdaroğlu Suriye konusunda ise, “Suriye’de bir baskı rejimi olduğundan şüphe yok ama burada yapılması gereken, Suriye’nin iç diyalog dinamiklerini çalıştırmak, muhalefetle iktidarı uzlaştırmaktır. İmkan varken bu yapılmadı, şimdi askeri müdahaleden bahsediliyor. Askeri müdahalenin olduğu yerlerde, demokratikleşme olmadı, Libya ve Irak’ta olduğu gibi. Biz aynı şeyin başka bir ülkede olmasını istemiyoruz” dedi.

  (ANKA)

  Okunma Sayısı ; 1.136

  Kılıçdaroğlu’nun Anayasa’da uzlaşı endişesi Benzer Yazılar

  Irak’ta mart, 112 sivil, polis ve askerin hayatını kaybetmesiyle 2003’teki Amerikan işgalinden bu yana en az ölümün yaşandığı ay
  Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan Galyun, Arap Birliği Genel Sekreterliğiyle birlikte bir hafta içerisinde BM Güvenlik Konseyi’ne gitme
  Bank Asya 1. Lig’de yapılan maçta Kasımpaşa ile Adanaspor 1-1 berabere kaldı.
  Pakistan’da hükümetin petrol ürünleri ve sıkıştırılmış doğal gaza yaptığı zam tepkiye neden oldu.
  Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te bir benzin istasyonunda yangın sonucu patlama meydana geldi.

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Kılıçdaroğlu’nun Anayasa’da uzlaşı endişesi Etiketler