Burc yorumlari

 • Kurtulmuş: Kadınların özgürlükleri kısıtlanamaz

  Has Parti lideri Numan Kurtulmuş, kadınların ayrımcılığa uğramalarının, baskı altına alınmalarının ve özgürlüklerinin kısıtlanmasının kabul edilemez olduğunu bildirdi.

  Kurtulmuş, 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, dünyayı kadınların şekillendirdiğini belirterek, haksızlığa isyan eden kadınların rejimlerin değişmesine öncülük yaptıklarını, Arap baharında isyancıların ön saflarında kadınların bulunduğunu ifade etti.

  Toplumun büyük bölümünü acımasızca sömüren sistemlerin hala devam ettiğini vurgulayan Kurtulmuş, sömürülen kesiminin kadınlar ve çocuklardan oluştuğunu belirtti.

  Kadınların hala toplumun her alanında haklarını tam olarak almadıklarını dile getiren Kurtulmuş, kadınların aile içindeki konumlarının da gittikçe zayıfladığına dikkati çekti.

  Numan Kurtulmuş, iş ve eğitim hayatındaki kadın ayrımcılığının, kadınların yoksullaşmasının en önemli sebeplerinden biri olduğunun altını çizdi.

  Kadınların, eğitim haklarının başlarını örttükleri için ellerinden alındığını ve çalışamadıklarını savunan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

  ”Kadınlar, toplumda, ailede, iş hayatında, politikada sosyal hayatın her evresinde erkeklerle aynı haklara sahip olmalıdır. Kadınların ayrımcılığa uğramaları, baskı altına alınmaları, özgürlüklerinin kısıtlanması kabul edilemez. Kendi hayatlarıyla ilgili konularda kendi kararlarını özgürce vermeleri için gerekli imkanlar sağlanır. Kadınlara karşı uygulanan aile içi şiddet, toplumda, işyerinde sosyal hayatta karşılaştıkları taciz, namus ve töre cinayetlerinin sona erdirilmesi için özel önlemler alınır.

  Kadınlara başlarının açık ya da örtülü olması nedeniyle farklı muamele uygulanması kabul edilemez. İbadet edene karşı ayrımcılık yapılamaz. Kadınların istedikleri giyim tarzıyla özgürce öğrenim, çalışma, sosyal ve politik hayatlarını sürdürmeleri sağlanmalı ve keyfi ayrımcılık gerçekleştirenler hakkında işlem yapılmalıdır.”

  Okunma Sayısı ; 1.152

  Kurtulmuş: Kadınların özgürlükleri kısıtlanamaz Benzer Yazılar

  Irak’ta mart, 112 sivil, polis ve askerin hayatını kaybetmesiyle 2003’teki Amerikan işgalinden bu yana en az ölümün yaşandığı ay
  Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan Galyun, Arap Birliği Genel Sekreterliğiyle birlikte bir hafta içerisinde BM Güvenlik Konseyi’ne gitme
  Bank Asya 1. Lig’de yapılan maçta Kasımpaşa ile Adanaspor 1-1 berabere kaldı.
  Pakistan’da hükümetin petrol ürünleri ve sıkıştırılmış doğal gaza yaptığı zam tepkiye neden oldu.
  Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te bir benzin istasyonunda yangın sonucu patlama meydana geldi.

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Kurtulmuş: Kadınların özgürlükleri kısıtlanamaz Etiketler