Burc yorumlari

 • Sabit telefon abonesi azalıyor

  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun verilerine göre sabit telefon abonelerinin sayısı 2011 yılında da düşmeye devam etti. Türkiye’de halen 15.21 milyon sabit telefon abonesi var.

  ShiftDelete.Net‘in haberine göre bir zamanlar sahip olmak için araya hatırlı tanıdıkların sokulduğu ev ve iş telefonları eski günlerini arıyor.

  Gelişen teknoloji, internetin hızlanması ve cep telefonlarının yaygınlaşıp telefon görüşmelerinin ucuzlaması sabit telefonların pabucunu dama attı.

  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) açıkladığı Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü Üç Aylık Pazar Verileri Raporu’na göre 2011 yılında Türkiye’deki sabit telefon abone sayısı 15.21 milyona geriledi. Bir önceki yıl 16.21 milyon olan rakam 2009 yılında 16.53 milyondu.

  Abone sayılarındaki düşüşe rağmen konuşma miktarları ters orantılı olarak arttı. 2011 yılının üçüncü çeyreğinde 5.14 milyar dakika olan sabit telefondaki konuşma süresi 2011 yılının son çeyreğinde 5.33 milyara çıktı. Bunun en önemli sebeplerinden biri ise Türk Telekom’un akşam 7’den sabah 7‘ye ücretsiz konuşma imkanı sunması.

  Öte yandan sabit hatlarda Aylık Kullanım Miktarı da artış gösterdi. Buna göre 2011 yılının son çeyreğinde abone başına Aylık Kullanım Miktarı 198.3 dakika oldu. Bir önceki dönemde bu rakam 190.4 idi. Geçen yılın aynı döneminde ise bu rakam 206.2 dakikaydı.

  Sabitte abone düşüşü sürerken konuşma miktarlarının artması yapılan kampanyaların etkisini gösterdiği anlamına geliyor. Ancak görüşmelerin özellikle cep telefonlarına kayması beraberinde sabit hatlara olan ilginin de azalmasını getirdiği bir gerçek.

  Apple’ın yeni tablet bilgisayarı Yeni iPad’den ilk fotoğraflar!

  Okunma Sayısı ; 1.888

  Sabit telefon abonesi azalıyor Benzer Yazılar

  Irak’ta mart, 112 sivil, polis ve askerin hayatını kaybetmesiyle 2003’teki Amerikan işgalinden bu yana en az ölümün yaşandığı ay
  Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan Galyun, Arap Birliği Genel Sekreterliğiyle birlikte bir hafta içerisinde BM Güvenlik Konseyi’ne gitme
  Bank Asya 1. Lig’de yapılan maçta Kasımpaşa ile Adanaspor 1-1 berabere kaldı.
  Pakistan’da hükümetin petrol ürünleri ve sıkıştırılmış doğal gaza yaptığı zam tepkiye neden oldu.
  Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te bir benzin istasyonunda yangın sonucu patlama meydana geldi.

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Sabit telefon abonesi azalıyor Etiketler