Burc yorumlari

 • Sırbistan’da Voyvodina Cumhuriyeti’ istiyorlar

  Sırbistan’ın kuzeyinde Macar azınlığın çoğunlukta yaşadığı özerk bölge olan Voyvodina’da çeşitli sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler ve bireyler

  Sırbistan’ın kuzeyinde Macar azınlığın çoğunlukta yaşadığı özerk bölge olan Voyvodina’da çeşitli sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler ve bireyler, 1 Nisan’da federal bir yapıya sahip ”Voyvodina Cumhuriyeti” talebinde bulunacak.

  Voyvodina özerk bölgesinin başkenti olan Novi Sad’da, ”Voyvodina Cumhuriyeti” talebinde bulunan sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin temsilcileri basın toplantısı düzenledi. Sivil toplumu örgütü temsilcileri, Voyvodina’ya ”özerklik kavramı” adı altında bugüne kadar verilen sözlerin yerine getirilmediğini öne sürerek, gelecekte Sırbistan’la eşit bir federal bir yapının inşası için tarihi bir anlaşmanın gerekli olduğunu savundu.

  Voyvodina Koordinasyon Kurulu Eşbaşkanı Jivan Borisavyeviç de Sırbistan ve Voyvodina arasında demokratik birlik temelinde deklarasyon oluşturulduğunu ve bu teklifin özünde Voyvodina’nın siyasi ve tarihsel hakları ile bölgede yaşayan bütün halkların eşitliğinin tanınmasını istediklerini belirtti.

  Borisavyeviç, taleplerinin iki entite oluşturulması (Sırbistan Federal Cumhuriyeti ve Voyvodina Cumhuriyeti) ve bu entiteler arasında, eşit statü ve Voyvodina’nın da karar alma mekanizmasına sahip bir anayasasının olması gerektiğini ileri sürdü.

  ”Voyvodina Kulübü” adlı sivil toplum kuruluşunun lideri Corce Petroviç ise ”Biz Voyvodina’nın müreffeh olmasını istiyorsak yasama, yürütme ve yargısı olmalı ve kendi anayasası bulunmalıdır. Ancak şimdi bu hakların hiçbirine sahip değiliz” dedi.

  Voyvodina Sosyal Demokrat Ligi (LSV) Basın Sözcüsü Aleksandra Yerkov ise partilerinin 1998 yılından bu yana ”Voyvodina”nın cumhuriyet olması için mücadele etttiğini söyledi.

  Bugün de bu önerilerinden vazgeçmediklerini ifade eden Yerkov, ”Voyvodina;nın yasama, yargı ve yürütme iktidarı ve kaynak gelirlerinin olması önemlidir” dedi.

  Basın açıklamasına katılan, Voyvodina Kulübü, Helsinki Komitesi, Voyvodina Bağımsız Gazeteciler Derneği, Voyvodina Partisi, Voyvodina Macarlar İtifakı, Karadağ Partisi, Voyvodina Hırvat Demokratik Birliği üyeleri, 1 Nisan’da kamuoyuyla ”Voyvodina Cumhuriyeti”yle ilgili hazırladıkları deklarasyonu paylaşacaklarını açıkladı.

  Sırbistan’da iktidardaki Demokrat Parti’nin (DS) yöneticisi ve Voyvodina Hükmeti Başkanı Boyan Paytiç, seçimler yaklaşırken her taraftan en şaşırtıcı ve hayret verici bir girişim duymanın mümkün olacağını belirterek, yeni anayasanın benimsenmesi sürecinde gerçekçi olanakları kullandıklarını ve bölgeye 400 milyon dolar yatırım yaptıklarını ifade etti.

  Öte yandan, aşır milliyetçi Sırp Radikal Partisi ise Voyvodina’daki gelişmelere tepki gösterdi ve bu tür girişimlere izin vermeyeceklerini açıkladı.

  Sırbistan’da Macar azınlığın çoğunlukta yaşadığı Voyvodina özerk bölgesinin, kendi parlamentosu, yürütme gücü ve bayrağı bulunuyor.

  Okunma Sayısı ; 1.140

  Sırbistan’da Voyvodina Cumhuriyeti’ istiyorlar Benzer Yazılar

  Irak’ta mart, 112 sivil, polis ve askerin hayatını kaybetmesiyle 2003’teki Amerikan işgalinden bu yana en az ölümün yaşandığı ay
  Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan Galyun, Arap Birliği Genel Sekreterliğiyle birlikte bir hafta içerisinde BM Güvenlik Konseyi’ne gitme
  Bank Asya 1. Lig’de yapılan maçta Kasımpaşa ile Adanaspor 1-1 berabere kaldı.
  Pakistan’da hükümetin petrol ürünleri ve sıkıştırılmış doğal gaza yaptığı zam tepkiye neden oldu.
  Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te bir benzin istasyonunda yangın sonucu patlama meydana geldi.

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Sırbistan’da Voyvodina Cumhuriyeti’ istiyorlar Etiketler