Burc yorumlari

 • Suriye, Annan’dan garanti istedi

  Suriye’de hükümet, Annan’a gönderdiği mektupta muhaliflerin silah bırakması için garanti istedi.

  Suriye hükümeti, BM-Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan’a gönderdiği mektupta şiddet olaylarını sona erdirmeye hazır olduğunu, ancak önce muhalif grupların silah bırakması gerektiğini söyledi.

  Associated Press’in ele geçirdiği mektupta Suriye hükümeti, Annan’dan muhalif grupların silahlarını bırakacaklarına ve silahlı saldırıları sona erdireceklerine dair garanti istedi.

  Arap Birliği gözlemcileri ile yaşanan deneyimlerden çıkarılan dersler nedeniyle bu tür bir garanti istediğini belirten Suriye hükümeti, Arap Birliği gözlemcileri ülkedeyken varılan anlaşma sonucu askerlerin şehirlerden çekildiğini, ancak boşluğu değerlendiren silahlı grupların hem sivil halka hem de güvenlik güçlerine saldırı düzenlediğini hatırlattı.

  Suriye hükümeti, komşu ülkelerden Suriye’deki silahlı muhalif gruplara silah ve mali yardımın kesilmesini de talep etti.

  Mektupta istenen garantiler verildikten sonra Suriye hükümetinin tarafsız bir gözlem sisteminin uygulanması fikrini tartışmak üzere Annan ile masaya oturacağı belirtildi.

  Ayaklanma sırasında suçsuz sivillerin tutuklandığı iddialarını yalanlayan Suriye hükümeti, çok sayıda hükümlünün serbest bırakıldığını ileri sürdü ve silah bırakan herkesin affedileceğine dair bir kararnamenin imzalandığını açıkladı.

  Suriye hükümeti, Annan’ın gazetecilere ülkeye giriş izni verilmesi talebiyle ilgili olarak da gazetecilerin Suriye yasaları ve düzenlemelerine uygun olarak ülkeye girmesine izin vereceği vaadinde bulundu.

  BM-Arap Birliği Özel Temsilcisi Annan, Cuma günü yaptığı açıklamada, BM teknik müzakere heyetinin Şam’a gideceğini söylemişti.

  Annan, görüşmeler olumluya giderse Şam’a yeniden gitmeye hazır olduğunu da ifade etmişti.

  Okunma Sayısı ; 918

  Suriye, Annan’dan garanti istedi Benzer Yazılar

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Suriye, Annan’dan garanti istedi Etiketler