Burc yorumlari

 • Suriye, muhalifler için garanti istedi

  Suriye hükümeti, BM-Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan’a gönderdiği mektupta şiddet olaylarını sona erdirmek için muhalif grupların silah bırakmasını istedi.

  Associated Press’in ele geçirdiği mektupta Suriye hükümeti, Annan’dan muhalif grupların silahlarını bırakacaklarına ve silahlı saldırıları sona erdireceklerine dair garanti istedi.

  Arap Birliği gözlemcileri ile yaşanan deneyimlerden çıkarılan dersler nedeniyle bu tür bir garanti istediğini belirten Suriye hükümeti, Arap Birliği gözlemcileri ülkedeyken varılan anlaşma sonucu askerlerin şehirlerden çekildiğini, ancak boşluğu değerlendiren silahlı grupların hem sivil halka hem de güvenlik güçlerine saldırı düzenlediğini hatırlattı.

  Suriye hükümeti, komşu ülkelerden Suriye’deki silahlı muhalif gruplara silah ve mali yardımın kesilmesini de talep etti.

  Mektupta istenen garantiler verildikten sonra Suriye hükümetinin tarafsız bir gözlem sisteminin uygulanması fikrini tartışmak üzere Annan ile masaya oturacağı belirtildi.

  Ayaklanma sırasında suçsuz sivillerin tutuklandığı iddialarını yalanlayan Suriye hükümeti, çok sayıda hükümlünün serbest bırakıldığını ileri sürdü ve silah bırakan herkesin affedileceğine dair bir kararnamenin imzalandığını açıkladı.

  Suriye hükümeti, Annan’ın gazetecilere ülkeye giriş izni verilmesi talebiyle ilgili olarak da gazetecilerin Suriye yasaları ve düzenlemelerine uygun olarak ülkeye girmesine izin vereceği vaadinde bulundu.

  BM-Arap Birliği Özel Temsilcisi Annan, Cuma günü yaptığı açıklamada, BM teknik müzakere heyetinin Şam’a gideceğini söylemişti.

  Annan, görüşmeler olumluya giderse Şam’a yeniden gitmeye hazır olduğunu da ifade etmişti.

  Okunma Sayısı ; 956

  Suriye, muhalifler için garanti istedi Benzer Yazılar

  Irak’ta mart, 112 sivil, polis ve askerin hayatını kaybetmesiyle 2003’teki Amerikan işgalinden bu yana en az ölümün yaşandığı ay
  Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan Galyun, Arap Birliği Genel Sekreterliğiyle birlikte bir hafta içerisinde BM Güvenlik Konseyi’ne gitme
  Bank Asya 1. Lig’de yapılan maçta Kasımpaşa ile Adanaspor 1-1 berabere kaldı.
  Pakistan’da hükümetin petrol ürünleri ve sıkıştırılmış doğal gaza yaptığı zam tepkiye neden oldu.
  Azerbaycan’ın, İran sınırına yakın bir bölgede İsrail’e hava üssü verdiği haberleri, İran’da “İsrail, Azerbaycan’ı

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Suriye, muhalifler için garanti istedi Etiketler