Burc yorumlari

 • Suriye’de muhalifler BM’ye gidecek

  Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan Galyun, Arap Birliği Genel Sekreterliğiyle birlikte bir hafta içerisinde BM Güvenlik Konseyi’ne gitme kararı aldıklarını bildirdi.

  Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan Galyun, Arap Birliği Genel Sekreterliği ile birlikte bir hafta içerisinde BM Güvenlik Konseyi’ne gitme kararı aldıklarını bildirdi.

  Galyun, Türkiye’nin ev sahipliğinde İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen Suriye Halkının Dostları Grubu’nun İkinci Konferansı kapsamında düzenlediği basın toplantısında, Suriye halkının ”bu süreci atlatmaya, bu dikta rejimini yıkmaya muktedir olduğunu” söyledi.

  İstanbul toplantısının önemine vurgu yapan Galyun, şunları kaydetti:

  ”Tunus toplantısından gelen üst bir kademedir, siyasi bir kazanımdır. Buna önem veriyoruz. Ulaştığımız neticeler noktasında bu toplantı içerisinde bizim açımızdan 4 ana unsur vardır. Birincisi; uluslararası camianın Suriye halkı dostları olarak 80’in üzerinde ülke bir araya gelerek Suriye halkının kendini savunma hakkının saklı olduğunu, bu devletler Suriye halkının kendini savunması noktasında desteklerini bildirdi, her ülke kendine göre bunu yorumlayacak ve ona göre pozisyon alacaktır.

  İkinci nokta; dökülen kanın, katliamın durdurulması noktasında acil, etkili ve faal bir şekilde önlem alınması noktasında mutabakata varmış bulunmaktayız. Annan Planı olarak belirlenmesi üzerinde durduk ve bu ucu açık bir süreç değildir, günlerle sayılı bir süreçtir. Günlerden daha uzun değildir. Toplantıya katılan devletler bu hususun üzerinde mutabıktır. Biz de Arap Birliği Genel Sekreterliğiyle birlikte bir hafta içerisinde BM Güvenlik Konseyi’ne gitme kararı aldık. Üçüncü husus; Suriye halkının uğramış olduğu tahribat, Suriye’nin uğramış olduğu tahribat ve hasarı telafi noktasında şu anda uluslararası bir fonun oluşturulması noktasında karar alındı. Dördüncü husus ise Suriye Ulusal Meclisi, Suriye halkının meşru temsilcisi olarak kabul edildi. Bu, sonuç olarak Esad rejiminin meşruiyetini kaybetmesi anlamına gelir.”

  Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Galyun, Türkiye’nin Suriye halkının yanında tutum izlediğini ifade ederek, ”Sayın Başbakan’ın (Başbakan Recep Tayyip Erdoğan) dediği gibi, Suriye’de akan kanın durdurulması noktasında ne gerekiyorsa yapılacağı… Ve netice alınıncaya kadar ne gerekiyorsa yapılacaktır. Biz Türkiye halkına ve Türkiye Cumhuriyeti’ne güveniyoruz” dedi.

  Uluslararası fonun, Suriye Özgür Ordusu’nun silahlanmasında kullanılmayacağını bildiren Galyun, siyasi, mali ve diğer bütün konuların Suriye Ulusal Konseyi üzerinden yürütüleceğini duyurdu.

  Okunma Sayısı ; 2.417

  Suriye’de muhalifler BM’ye gidecek Benzer Yazılar

  Irak’ta mart, 112 sivil, polis ve askerin hayatını kaybetmesiyle 2003’teki Amerikan işgalinden bu yana en az ölümün yaşandığı ay
  Bank Asya 1. Lig’de yapılan maçta Kasımpaşa ile Adanaspor 1-1 berabere kaldı.
  Pakistan’da hükümetin petrol ürünleri ve sıkıştırılmış doğal gaza yaptığı zam tepkiye neden oldu.
  Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te bir benzin istasyonunda yangın sonucu patlama meydana geldi.
  Azerbaycan’ın, İran sınırına yakın bir bölgede İsrail’e hava üssü verdiği haberleri, İran’da “İsrail, Azerbaycan’ı

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Suriye’de muhalifler BM’ye gidecek Etiketler