Burc yorumlari

 • Türkiye’yi BM’ye alternatif gösterdi

  Şiddet ve açlığın kol geztiği Somali’ye yönelik Türkiye’nin faaliyetleri Avrupa’nın dilinde. Yabancıların Somali’deki Türkiye algısıyla ilgili çarpıcı tespitler var.

  Türkiye’nin şiddet ve açlığın kol gezdiği Somali’deki faaliyetleri Avrupa’da dikkat çekiyor. Deutsche Welle’den Antje Diekhans’ın Somali’den izlenimleri…

  İki hafta önce Somali’nin başkenti Mogadişu’daki havaalanında bayram havası esiyordu. Zira 20 yıldan da fazla bir süredir, Avrupa’dan ilk kez tarifeli bir uçak iniş yapmıştı. THY’ye ait uçaktan inen yolcular, şarkılar söyleyip dans eden Afrikalılar tarafından karşılandı.

  THY uçuş programına Mogadişu’yu da ekledi. Bundan böyle İstanbul’dan Somali’nin başkentine düzenli olarak haftada iki kez sefer düzenlenecek. THY’den Faruk Sezer, şunları kaydediyor: “Somali’de olmaktan, Mogadişu’ya uçmaktan çok mutluyuz. Buradaki insanların dünya ile bağlantısını sağlayacağız. Çok yakın bir gelecekte Somali’nin tamamen normal bir ülke olacağını umut ediyoruz.”

  Somali birçokları için bir savaş ülkesi ve bu nedenle de yatırımcılar açısından “sakıncalı bölge” olarak görülüyor. Sadece bazı yardım örgütleri burada faaliyet gösteriyor. Türkiye ise diğer Avrupa ülkelerinin aksine Somali’da faaliyet göstermekten çekinmedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açlık krizinin doruk noktasına ulaştığı ağustos ayındaki ziyaretinin ardından Türkiye ülkedeki yatırımlarını artırdı.

  Somali’deki Türk okulu

  Somali’de açılan ilk Türk okulunun yaklaşık 100 öğrencisi var. Çocuklar okulda, kendi dilleri ve İngilizce’nin yanı sıra Türkçe de öğreniyor. Türk öğretmenler aileleri ile birlikte Mogadişu’ya yerleşti ve bombalarla yakıp yıkılmış bu ülkede hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Okul Müdürü Bülent Ergüneş, içinde bulundukları tehlikelere ilişkin şunları söyledi: “Sanırım, bizler biraz çılgınız. Çünkü burada gerçekten büyük bir güvenlik sorunu var. Her gün bir yere bomba atılıyor. Ancak buradaki insanlara yardım etmek zorundayız.”

  Türkiye Somali’de bir de sağlık merkezi kurdu. Burada da Türkiye’den gelen yaklaşık 40 doktor ve sağlık görevlisi hizmet veriyor ve günde yaklaşık bin hastaya bakıyorlar. Yakında Somali’de bir hastane ve daha sonra bir de üniversite kurulması planlanıyor. Ayrıca başkent Mogadişu’daki mülteci kamplarına Türkiye’den gıda malzemesi gönderiliyor.

  Yerel bir yardım örgütünün başkanı Tony Burns, Türkiye’den gelen yardımlar için “Türkler Birleşmiş Milletler’in bir alternatifi oldu. BM ve Batılı ülkeler, 20 yıllık çalışmalarında hiçbir şeyi değiştiremediği için Somaliler Türkiye’den gelen yardıma canla başla sarılır oldu”şeklinde konuşuyor.

  Avrupalı uzmanlara göre, iki ülke arasındaki dostluktan kârlı çıkan taraf şimdilik Somali. Ancak Türkiye, bir gün bu durumun değişmesini umuyor. Zira Mogadişu’da çoktan bir büyükelçilik açıldı bile.

  Haziran ayında Birleşmiş Milletler’nde de desteğiyle İstanbul’da bir Somali Konferansı düzenlenecek. Konferansta Afrika Boynuzu’nda tehlike saçan Somalili deniz korsanları ve radikal İslamcıların yarattığı tehlikenin yanı sıra Somali’de gelecek vadeden potansiyeller de ele alınacak.

  Almanyanın Sesi

  Okunma Sayısı ; 1.068

  Türkiye’yi BM’ye alternatif gösterdi Benzer Yazılar

  Muş’ta polis ekipleri tarafından ikamet, araç ve iş yeri hırsızlığı şüphelisi olarak gözaltına alınan 17 şahıstan 3’ü tutuklandı. Muş’ta
  Manisa’nın Salihli ilçesinde jandarma ekipleri, demiryolu kenarındaki sazlık alan içerisinde ekili vaziyette 83 kök Hint Keneviri bitkisi ele geçirdi. Manisa’nın
  Kayseri İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından uyuşturucu ile mücadele çalışmaları kapsamında yapılan çalışmalar sonucu bir yolcu
  Erzurum’da aşırı tonajlı kamyon, kavşakta hızını alamayınca 3 ton keresteyi yola savurdu. Erzurum’da aşırı tonajlı kamyon, kavşakta
  Genç Kadın, Bu Kareden 1 Ay Sonra, Yine Aynı Kişi Tarafından Bu Kez Kurşunlandı İstanbul Yenibosna’da eski nişanlısından şiddet gördüğü

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Türkiye’yi BM’ye alternatif gösterdi Etiketler