Burc yorumlari

 • Üçüncü köprü ihalesine ‘KDV’ ertelemesi

  İstanbul üçüncü köprü dahil Kuzey Marmara otoyolu ihalesinde daha önce 5 Nisan olarak belirlenen teklif verme tarihi ertelendi.

  Üçüncü köprü ihalesi KDV istisnasından yararlanılabilmesi için 20 Nisan’a ertelendi.

  İstanbul üçüncü köprü dahil Kuzey Marmara otoyolu ihalesinde daha önce 5 Nisan olarak belirlenen teklif verme tarihi, TBMM’de görüşmeleri devam eden ve önümüzdeki hafta yasalaşması beklenen Yap-İşlet-Devret (YİD) projelerine KDV istisnası tanınmasını öngören düzenlemenin getireceği katkıdan da yararlanılması amacıyla 20 Nisan’a ertelendi.

  Reuters’a konu ile ilgili bilgi veren üst düzey bir Karayolları Genel Müdürlüğü yetkilisi, “YİD projelerinde KDV istisnası getiren teklifin Meclis’te görüşmeleri devam ediyor. Bu düzenleme nedeniyle ihale 20 Nisan’a ertelendi. KDV ile ilgili değişiklik ilgiyi de artıracaktır” dedi.

  YİD projelerine KDV istisnası getirilmesini ve böylelikle gerçekleştirilen yatırımların kamuya dönüş süresinin kısaltılarak YİD modeline daha fazla işlerlik kazandırmayı amaçlayan kanun teklifi yaklaşık iki hafta önce TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilmişti.

  Resmi adı Kuzey Marmara Otoyol İhalesi olan İstanbul’a üçüncü köprü ve bağlantı yolları ihalesi için, Ocak ayında şartname alan 18 firmanın hiç birinden teklif gelmemesi üzerine ihale iptal edilmiş, Başbakan Tayyip Erdoğan gerekirse köprünün milli bütçeyle yapılabileceğini kaydetmişti.

  Projenin etap etap ihale edilmesine karar verilerek, Ocak ayı sonunda yayımlanan yeni ihale ilanında, bir önceki ihalenin kapsadığı bağlantı yollarında değişikliğe gidilmiş, ihale üçüncü köprünün de dahil olduğu Odayeri-Paşaköy kesiminin yapım, işletim ve devir işi olarak belirlenmişti.

  Yetkili, üçüncü köprüye KDV istisnası getirilmesi durumunda, teklif verecek şirketlerin tahmini işletme süresini kısaltmasının da beklendiğini kaydetti ve, “İlk ihalede de isteklilerin ne kadar işletme süresi öngördüklerini bilmiyorduk tabi ama KDV istisnası bu süreyi kısaltacaktır” dedi.

  Şu ana kadar ihaleyle yerli firmalardan Park Holding, MAPA, STFA,Güriş, Atlı Makina, Yapı Merkezi, Nurol, Enka , Limak, Türkerler, Cengiz İnşaat ve Günsal’ın; yabancı firmalardan ise İtalyan Astaldi , Güney Koreli POSCO, Fransız Vinci , İspanyol OHL, Japon IHI ve Mitsubishi ilgilendiği dokuz şirketin şartname aldığı belirtiliyor.

  Okunma Sayısı ; 1.409

  Üçüncü köprü ihalesine ‘KDV’ ertelemesi Benzer Yazılar

  Galatasaray Sportif AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dürüst, Fenerbahçe’ye yapılan saldırı nedeniyle flaş bir öneride bulundu. Galatasaray Sportif
  Kayseri Elektrik T.A.Ş’nin sermayesinde bulunan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na ait yüzde 20 oranındaki hissenin özelleştirme
  Polisan Holding AŞ, 19 milyon 750 bin lira tutarında halka açılma yoluyla hisse senedi ihracı için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvuruda
  İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında (İMKB) işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 1,64 değer kazandı.
  İMKB Başkanı İbrahim Turhan ‘İşletmelerimizin halka arza önem vermesi, yatırımcılarımızın finansal okur yazarlık çabalarının artırılması

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Üçüncü köprü ihalesine ‘KDV’ ertelemesi Etiketler