Burc yorumlari

 • Yazıcı: Kanunlar kutsal kitap değildir

  Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı ”Kanunlar kutsal kitap değildir, gerektiği zaman değiştirilebilir” dedi.

  Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ”Kanunlar kutsal kitap değildir, gerektiği zaman değiştirilebilir, Yeni Türk Ticaret Kanunu’nda da iş dünyasına zorluk getirebilecek kısımlar çözüme kavuşturulacaktır, ama şunu da bilin bu kanun 1 Temmuz 2012’de yürürlüğe girecektir” dedi.

  Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) aylık olağan meclis toplantısında konuşan Bakan Yazıcı, ”Hiç bir kanun kutsal kitap değildir, sizin hayatınızı kolaylaştırmak için vardır. Çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sonuçta sizi kaygıya sevk edecek, şevkinizi kıracak, rekabet gücünüzü azaltacak sonuçlara yol açacak durumlar varsa, bunları inşallah çözüme kavuşturacağız. Ama şunu da bilin, bu kanun 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girecektir. 1535 maddeden oluşan bir kanun. Birkaç maddesiyle alakalı eleştiriler var, bunları inceliyoruz. Kaldı ki bu kanunun uygulanmasıyla alakalı 20 tane ikincil düzenleme çıkaracağız. O düzenlemelerle dile getirilen sorunların bir kısmını inşallah telafi etmeyi umuyoruz” ifadelerini kullandı.

  Yazıcı, Türk Ticaret Kanunu ile ilgili eleştiriler hakkında, “İster yönetmelik, ister kanun olsun, yapılan her düzenleme insanların hayatını kolaylaştırmak ve önündeki engelleri kaldırmak amacıyla hayata geçirilmektedir, yeni Türk Ticaret Kanunu da bu perspektifle oluşturuldu” dedi. Yazıcı, bakanlık olarak Türk Ticaret Kanunu’nun takip ettikleri en önemli yasal düzenleme olduğunu söylerken, iş dünyasının aktörlerine zorluk getirecek bir düzenleme varsa buna seyirci kalmayacaklarını ve gerekli çalışmaları yapacaklarını ifade etti.

  GÜMRÜKLERİN MODERNİZASYONU

  Yazıcı, gümrüklerde giriş ve çıkışlarda bekleme süreleri konusundaki maliyetleri minimize etmek için başlattıkları çalışmaları sürdürdüklerini ve bu çalışmalardan birinin de gümrük kapılarının modernizasyonu olduğunu belirtti. Yazıcı, şu anda kara hudut kapılarından modernizasyonu yapılmamış irili ufaklı 13 kapı bulunduğunu ve bunlar için yeni bir formül geliştirildiğini söylerken, Halkalı Gümrüğü’nün Büyükçekmece’ye taşınacağını belirtti ve buranın bir lojistik merkez haline getirileceğini bildirdi.

  Kapılarda bir günlük fazla beklemenin maliyetleri 4’te 1 oranında artırdığını kaydeden Yazıcı, ”Beklemelerin azaltılmasını hesapladığınız zaman ne kadar katkı sağladığımızı siz düşünün” dedi.

  “BAL REKLAMLARINA TÜKETİCİYİ ALDATTIĞI GEREKÇESİYLE CEZA GELDİ”

  Bakanlığına bağlı Reklam Kurulu’nca, reklamlarında tüketiciyi aldattığı gerekçesiyle 2 bal firmasına toplam 155.5 bin lira para cezası verilmesi kararını da değerlendiren Yazıcı, ”Hem bazı dostlar iletti, benim de dikkatimi çekti (bu kadar ucuz olmamalı) diye. Genel müdüre söyledim, gıda olduğu için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tahlil etti. Tahlilden sonra Reklam Kurulu müdahale etti. Sonuçta yaptırım uyguladılar” dedi.

  “MALİYETLERİ AZALTAN ‘TEK PENCERE SİSTEMİ’ DEVREYE GİRECEK”

  İlk defa bu dönemde ”Gümrük ve Ticaret Konseyi” ile ”Esnaf Şurası” oluşturacaklarını belirten Yazıcı, konuyla ilgili hazırladıkları yönetmelikleri Başbakanlık’a sunduklarını bildirdi. Bakan Yazıcı, gümrük işlemleri sırasında istenen tüm belgeleri tek bir merkezden sağlayan, bu anlamda maliyetleri azaltıcı işlev gören, para ve zaman kaybını önleyerek ticaret erbabının işini kolaylaştıran ‘Tek Pencere Sistemi’nin de bakanlık koordinatörlüğünde çalışacağını anlattı. Yazıcı, dış ticaret erbabının gümrük işlemlerini gümrüğe gelmeksizin yapabilmelerini sağlayan ”Kağıtsız Beyan” uygulamasıyla da dış ticaret erbabının bürokratik süreçlere takılmadan iş yapmasını sağladıklarını bildirdi.

  Okunma Sayısı ; 1.126

  Yazıcı: Kanunlar kutsal kitap değildir Benzer Yazılar

  Irak’ta mart, 112 sivil, polis ve askerin hayatını kaybetmesiyle 2003’teki Amerikan işgalinden bu yana en az ölümün yaşandığı ay
  Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan Galyun, Arap Birliği Genel Sekreterliğiyle birlikte bir hafta içerisinde BM Güvenlik Konseyi’ne gitme
  Bank Asya 1. Lig’de yapılan maçta Kasımpaşa ile Adanaspor 1-1 berabere kaldı.
  Pakistan’da hükümetin petrol ürünleri ve sıkıştırılmış doğal gaza yaptığı zam tepkiye neden oldu.
  Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te bir benzin istasyonunda yangın sonucu patlama meydana geldi.

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Yazıcı: Kanunlar kutsal kitap değildir Etiketler