Burc yorumlari

 • Yemen’de binler Cuma gösterilerinde

  Yemen’de binlerce muhalifin El Kaide saldırılarında hayatını kaybeden askerleri andığı bildirildi.

  Başkent Sana’da toplanan muhalifler güney bölgelerinde kanlı eylemlerini arttıran örgütün, eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih ve ona bağlı komutanların ”bir oyunu” olduğunu iddia ediyor.

  El Kaide baskınlarından kurtulan askerlerden bölge komutanlarına ağır suçlama

  Göstericiler hafta sonu meydana gelen ve 185 askerin hayatını kaybettiği olayları mantık dışı bulurken, Abyan ve çevresinde askeri birliklerin bu ölçüde kayıp vermelerini bölgede oluşturulmak istenen korku atmosferi ile 2 yıllık kritik geçiş sürecine giren Yemen’in istikrarına darbe vurulmak istendiğini söylüyor.

  Cuma namazı için toplanan binlerce muhalif yapılan uzun ve siyasi içerikli Cuma hutbesinde, 21 Şubat seçimlerini kazanan Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi’ye ve Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) hükümetine Salih yanlısı komutanlara yönelik acil müdahale taleplerini yenilediler.

  Abyan eyaletinin Zincibar kentinde ayrıca 77 askerin esir alındığı çatışmalardan sağ kurtulan askerlerden, bölge komutanlarına ağır suçlamalar yapılıyor. Özellikle Salih’e bağlılığı ile bilinen bazı bölge komutanlarının yaşanan bu baskınlarda El Kaide örgütü ile işbirliği yaptıkları iddia ediliyor.

  Yaşanan baskınların büyük bir silah gücü ile yapıldığı ifade edilirken, örgütün elindeki ağır silahların nereden geldiği ve askeri yerleşkeleri nasıl bu kadar kolay ablukaya aldıkları en büyük soru işareti olarak dikkati çekiyor.

  Bu arada El Kaide adına propaganda yapılan internet sitelerinde, yaşanan şiddet olaylarını üstlenen militanlar, ”Mücahitler olarak Zincibar’da elde edilen zaferi üstleniyoruz ve haklı mücadelemize devam edeceğiz” ifadelerinin kullanıldığı videoları yayınlandı.

  Örgüt ayrıca başkent Sana’da ”Antonov” tipi nakliye uçağının havaya uçurulmasını bölgeye sağlanacak askeri sevkıyatın önüne geçmek için düzenledikleri başarılı bir operasyon olarak nitelendirirken, Zincibar’daki çatışmalarda bir adet tank, bir roket atar, yüzlerce roket, 11 adet Kalashnikov tüfek, 3 askeri araç ve büyük miktarda askeri mühimmata el koyduklarını açıkladı.

  Ayrıca askeri mühimmat deposuna düzenledikleri bombalı saldırıyı da üstlenen örgüt elemanları, ”batı işbirlikçisi” olmakla suçladıkları Yemen ordusu ile savaşmaya devam edeceklerini ifade etti.

  Okunma Sayısı ; 1.099

  Yemen’de binler Cuma gösterilerinde Benzer Yazılar

  Irak’ta mart, 112 sivil, polis ve askerin hayatını kaybetmesiyle 2003’teki Amerikan işgalinden bu yana en az ölümün yaşandığı ay
  Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan Galyun, Arap Birliği Genel Sekreterliğiyle birlikte bir hafta içerisinde BM Güvenlik Konseyi’ne gitme
  Bank Asya 1. Lig’de yapılan maçta Kasımpaşa ile Adanaspor 1-1 berabere kaldı.
  Pakistan’da hükümetin petrol ürünleri ve sıkıştırılmış doğal gaza yaptığı zam tepkiye neden oldu.
  Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te bir benzin istasyonunda yangın sonucu patlama meydana geldi.

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Yemen’de binler Cuma gösterilerinde Etiketler